Taahhüt Blog

Taahhüt Blog

Blanket Order (Açık Sipariş) Nedir?

writer_avatar Taahhut.com, 06 Aralık 2022
blanket order

Kapsamlı satın alma siparişi (BPO) olarak da bilinen blanket order belirli bir tedarikçiyle uzun vadeli bir sözleşme modelidir. İşletmelerin aynı malın sevkiyatını düzenli aralıklarla tek bir satıcıdan verimli bir şekilde sipariş etmesine yardımcı olur. 

Böyle bir sipariş tipi, birden fazla fatura tek bir satın alma siparişi altında kategorize edilebildiğinden, her iki şirket için de lojistiği ve planlamayı büyük ölçüde basitleştirir. Sonuç, daha az fatura işleme süresi ve daha tutarlı bir teslimat programıdır. 

Örneğin, düzenli olarak planlanmış bir projesi olan bir inşaat şirketi aynı malzemeleri sık sık sipariş ettiğinde veya bir ofis binasının düzenli temizlik hizmetine ihtiyacı olduğunda BPO tercih edilebilir.

Açık sipariş ya da BPO’da, her iki taraf da belirli bir fiyat ve sipariş süresi üzerinde anlaşır. Bu şekilde, alıcı tüm sözleşme için aynı birim fiyatı tutma avantajından yararlanır ve fiyat dalgalanması riski en aza indirilir. Satıcı ise belirlenen bu süre boyunca satış garantisine sahip olabilir.

Bu özel satın alma siparişi türü, tam fiyat ve ihtiyaç duyulan sipariş hacmi önceden bilindiğinde ve bu parametrelerin tüm dönem boyunca değişmeyeceğine güvenildiğinde en iyi sonucu verir. Sevkiyatlar başladıktan sonra alıcı, alınan malların kalitesinin ve miktarının anlaşmaya göre doğru olup olmadığını izlemelidir.

Açık Satın Alma Siparişine (BPO) Neler Dahildir?

Satın alma siparişi, bir sözleşme değildir. Satın alma siparişi, bir alıcı firmanın bir tedarikçiden satın alma teklifidir. Bu teklif kabul edildikten sonra yasal bir belge ve bağlayıcı bir sözleşme haline gelir. Bir BPO’da bu yüzden birkaç sözleşme şartı tanımlanmalıdır:

1-Ürün kalitesi ve miktarı
2-Gönderilerin sabit fiyatı
3-Toplu alımların sözleşme süreleri (yani başlangıç ve bitiş tarihleri)
4-Tercih edilen faturalama ve ödeme yöntemi
5-Belirtilen teslimat zamanı ve yeri
6-İptal politikası

Bu sözleşme şartları, böyle bir belgede bulunan temel koşullardır. Firmaların kendine has koşullarına ve satıcı sözleşmesi müzakerelerine göre BPO özelleştirilebilir.

Açık Satın Alma Siparişi (BPO) Ne Zaman Kullanılır?

Belirli bir ürün veya hizmet için öngörülen ihtiyacınızın bir süre boyunca tutarlı şekilde devam ettiği durumlarda,
Önceden belirlenmiş bir birim maliyete karar verildiğinde,
Tüm tedarik ihtiyacınızı karşılaması için tek bir satıcıya güvenebileceğiniz zaman,
Tedarikçilerle güvenilir, uzun vadeli ilişkiler kurduğunuzda,
Toplu indirimlerden yararlanmak istediğinizde,
Açık satın alma siparişi (BPO) modelini kullanabilirsiniz.

  • ESATİNALMA
  • DİJİTALSATİNALMA
  • B2B
  • EİHALE
  • SATİNALMADEPARTMANİ
  • SATİNALMADENETİMİ
  • SATİNALMAANALİZ
  • ETALEP
  • BLANKETORDER
blogCardImage

Merhaba,

Satın alma ve satış profesyonelleri için Taahhüt Blog yayında! Ticaret, stratejik satın alma ve e-ihale dünyasından bilgiler, yenilikler, haberler ile sizinleyiz.

esatinalma

E-Satınalma'yı Destekleyen Süreçler

DEVAMINI OKU
PAYLAŞ
0 YORUM
0 YORUM
imageCard

Merhaba,

Satın alma ve satış profesyonelleri için Taahhüt Blog yayında! Ticaret, stratejik satın alma ve e-ihale dünyasından bilgiler, yenilikler, haberler ile sizinleyiz.

imageCard

E-Satınalma'yı Destekleyen Süreçler

DEVAMINI OKU