Taahhüt Blog

Taahhüt Blog

Fayda-Maliyet Analizinin 4 Adımı

writer_avatar Taahhut.com, 29 Kasım 2022
fayda maliyet analizi

Fayda-maliyet analizi, bir projenin maliyet ve faydalarını karşılaştırır. Ardından projeye devam edip etmeme konusunda karar verilmesini sağlar. Projenin maliyetleri ve faydaları, paranın zaman içindeki değer değişikliklerine göre ölçülür ve böylece fayda-maliyet konusunda gerçekçi bir analize ulaşılır. 

Anlamlı bir Fayda-maliyet analizi modeli oluşturmanın adımları şunlardır:

1. Analiz için çerçeveyi tanımlayın

Çeşitli kural değişikliklerinden veya belirli bir projeye yapılan yatırımdan önceki ve sonraki durumu tanımlayın. Herhangi bir yatırım yapmamanın maliyetini analiz edin. Hiçbir şey yapmamak ya da sıfır noktasında olmak yerine bu yatırım seçeneğini tercih etmenin getireceği kar ölçülmelidir. Bazen statüko, içinde bulunulması gereken en kazançlı yerdir.

2. Maliyetleri ve faydaları tanımlayın ve sınıflandırın

Her bir maliyet ve faydanın etkilerini anlamanızı sağlamak için aşağıdaki şekilde sınıflandırılması önemlidir:

– Doğrudan Maliyetler (Amaçlanan Maliyetler/Faydalar)
– Dolaylı Maliyetler (İstenmeyen Maliyetler/Faydalar)
– Somut (Ölçmesi Kolay)
– Somut Olmayan (Tanımlanması ve Ölçülmesi Zor) 
– Gerçek (Sonuçta Net Faydaya Katkı Sağlayan Her Şey)

3. Beklenen maliyetler ve gelir için bir zaman çizelgesi oluşturun

Karar verme söz konusu olduğunda, zamanlama en önemli unsurdur. Maliyetlerin ve faydaların ne zaman ortaya çıkacağı ve bunların hangi aşamada hesaplara yansıyacağı konusunda bir harita çıkarılmalıdır. Bu zaman çizelgesi iki önemli sorunu çözer. İlk olarak, işletmelerin kendilerini tüm ilgili tarafların beklentileriyle uyumlu hale getirmelerini sağlar. İkinci olarak, zaman çizelgesini anlamak, maliyet ve gelirin operasyonlar üzerindeki etkisini planlamalarına olanak tanır. Bu, kuruluşların işleri daha iyi yönetmelerine ve herhangi bir olası duruma karşı zamanında adım atmalarına olanak tanır.

4. Mevcut değerleri elde etmek için indirim maliyetlerini de göz önüne alın

Nakit akışlarının veya gelirlerin uygun bir iskonto oranıyla indirilmesi hemen her işletmenin uyguladığı bir prosedürdür. Fayda-maliyet analizi yapılırken, alım-satım işlerindeki mevcut ve gelecekte planlanan iskontolar dahil edilmelidir.

Bu adımları uygulasanız bile, tüm maliyetler ve faydaların kolayca ölçülemediğini belirtmek gerekir. Öznelliği gerektiren başka unsurlar da söz konusudur. Çalışan memnuniyeti, müşteri memnuniyeti gibi faydaların veya güvenin azalması gibi maliyetlerin parasal değerini tespit etmek zordur. O yüzden, şirketler için fayda-maliyet analizi sınırlı bir resim çizmektedir.

 • ESATİNALMA
 • DİJİTALSATİNALMA
 • DİJİTALLESME
 • ELEKTRONİKSATİNALMA
 • TASARRUF
 • SATİNALMADEPARTMANİ
 • TEDARİKZİNCİRİYONETİMİ
 • TEDARİKCİYONETİMİ
 • SİRKETHARCAMALARİ
 • SATİNALMALİDERLERİ
 • ETALEP
 • FAYDAMALİYETANALİZİ
blogCardImage

Merhaba,

Satın alma ve satış profesyonelleri için Taahhüt Blog yayında! Ticaret, stratejik satın alma ve e-ihale dünyasından bilgiler, yenilikler, haberler ile sizinleyiz.

coklu tedarikci

Tek Tedarikçi Mi, Çoklu Tedarikçi Mi?

DEVAMINI OKU
PAYLAŞ
0 YORUM
0 YORUM