Taahhüt Blog

Taahhüt Blog

Satın Alma Ekibine Ne Zaman İhtiyaç Duyulur?

writer_avatar Taahhut.com, 13 Ekim 2022
satin alma ekibi

Bir satın alma departmanına sahip olmanın birçok faydası vardır. Eğer şirketinizin böyle bir bölüme ihtiyacı olup olmadığından emin değilseniz, bazı faydaları birlikte inceleyelim.
Bu yazı aynı zamanda bir satın alma departmanı kurmayı düşünen ancak satın alma departmanının yararlarından emin olmayan küçük şirket sahiplerine yöneliktir.

Tedarik dediğimizde, satıcılarla maliyet pazarlığı, sözleşmeler oluşturma ve satıcılara satın alma siparişleri vermeyi kapsayan süreç anlamına gelir. 

Peki, neden satın alma için bir uzmana ihtiyaç duyulur?

Bu sorunun cevabı, gerçekleştirdiğiniz ürün veya hizmetlerin niteliğine bağlıdır. Hammaddeye ihtiyaç duyan bir ürün üretiyorsanız, bir satın alma uzmanına daha ilk günden sahip olmanız ihtimali yüksektir.
Satın alma, aynı zamanda envanter yönetiminden sorumlu kişi veya departman tarafından da yönetilebilir. Ayrıca üretim departmanındaki biri de sorumlu olabilir.

Ancak, şirketiniz hizmet sunuyorsa, diyelim ki bir yazılım sağlayıcısıysanız, satın alma faaliyetinin bireysel görevler dahilinde gerçekleştiriliyor olması muhtemeldir. Örneğin, BT departmanı donanım ve yazılım satın almaktan sorumludur.

Tedarik departmanının önemli bir işlevi, verimlilik ve uyumluluk için satın alma operasyonlarını merkezileştirmektir.

Satın alma ekibine ihtiyacınız olduğuna dair yaygın bir işaret, şirketinizin gelirinde yıldan yıla büyüme olmasıdır. Bain'in araştırmasına göre, herhangi bir sektörde ortalama şirket giderlerinin %43'ü satın alma yoluyla yönetilebiliyor. Bir tedarik departmanı, bu noktada maliyeti düşürmeye ve satın alma verimliliğini artırmaya yardımcı olabilir.

Şirket geliri dışında diğer bir kriter, konum ve gelir sayısıdır.
Genişlemek için fiziksel konumlara ihtiyaç duyduğunuz bir alanda çalışıyorsanız, bunu yönetmek için merkezi bir satın alma departmanına sahip olmak mantıklıdır.

Ayrıca 100 çalışanı geçtiğinizde, çalışanlarla ilgili harcamalarınız da artar. Bu eşiği geçtikten sonra, çalışanlarla ilgili harcamalarınızı gözden geçirmeniz ve bu tür harcamalar için daha iyi anlaşmalar yapmanız yararlı olacaktır. Her şirketin maliyet azaltma hedefi vardır.
Bir satın alma ekibine sahip olmak, maliyet azaltma çabalarını yürütmek için merkezi sorumluluk ve hesap verebilirlik demektir.
Tedarik ekibiniz, bir harcama analizi çalışması yaparak,  maliyet düşürme fırsatlarını belirleyebilmelidir.

Satın alma departmanına ihtiyacınız olduğunun bir başka işareti de, istenmeyen sözleşme yenilemelerinde para kaybediyor olmanızdır.
Daha önce de belirttiğimiz gibi satın alma departmanınız olmasa da hala ürün veya hizmet satın alıyorsunuz. Bu durumda, eğer kimse takip etmiyor ise otomatik yenilenen sözleşmelerden ve aboneliklerden, sadece size faturası ulaştığında haberdar olursunuz.

Özetle, yalnızca büyük şirketler değil, her büyüklükteki şirket merkezi bir satın alma departmanından yararlanabilir.

 • ESATİNALMA
 • DİJİTALSATİNALMA
 • DİJİTALLESME
 • ELEKTRONİKSATİNALMA
 • SATİNALMA
 • EİHALE
 • SATİNALMADEPARTMANİ
 • SATİNALMADENETİMİ
 • SATİNALMAYONETİMİ
 • SATİNALMAYONETİCİLERİ
 • SATİNALMADASEFFAFLİK
 • SATİNALMASTRATEJİSİ
 • SATİNALMAEKİBİ
blogCardImage

Merhaba,

Satın alma ve satış profesyonelleri için Taahhüt Blog yayında! Ticaret, stratejik satın alma ve e-ihale dünyasından bilgiler, yenilikler, haberler ile sizinleyiz.

on yeterlilik anketi

Satın Almada Ön Yeterlilik Anketi

DEVAMINI OKU
PAYLAŞ
0 YORUM
0 YORUM