Taahhüt Blog

Taahhüt Blog

En Önemli 5 Satın Alma Metriği

writer_avatar Taahhut.com, 20 Eylül 2022
satin alma metrikleri

Son iki yıl içinde, global ve büyük ölçekli firmaların dahi bir dizi aksaklıkla boğuştuğuna şahit olduk. Artık eski yöntemlerin işe yaramadığı, dijital yöntemlerin kullanılmadığı kurumların çağ dışı kaldığı bir döneme hızlıca girildi. Neredeyse hiçbir kurumun en ufak para kaybetme lüksünün olmadığı bu dönemde satın alma metriklerine her zamandan daha çok ihtiyaç duyulmakta. Tahmine dayalı satın alma metriklerinin kullanımı kurumları yıllık projelere harcanan milyonlarca dolardan kurtardığı gibi aynı zamanda kurumun ileri bir modernizasyona yönelmesini sağlıyor.

Peki, baz alınması önerilen en önemli 5 satın alma metriği nelerdir?

1. Satın Alma Dönemi Süresi

Geleneksel satın alma yöntemlerinin kullanıldığı kurumlarda satın alma süreci yeterli şeffaflıktan yoksun olabilir. Bu da kurum içi ya da tedarikçi-alıcı arasındaki bilgi akışında aksaklıklar hatta vakit kayıplarına yol açabilir. Dijital platformların bu süreçlerde kullanılması hem talep edenlerin fiyat karşılaştırması yapması açısından hem de süreçleri kısaltmak için biçilmiş kaftandır. Satın alma dönemi ne kadar verimli ve hızlı işlerse kurumların o denli yararına olacaktır.

2. Tedarikçi Çeşitliliği

Etkili bir tedarik platformundan yararlanmak, kurumların RFI(bilgi talebi), RFQ (teklif talebi) ve RFP(teklif isteği) faaliyetlerini güvence altına almalarına yardımcı olmanın yanı sıra, farklı tedarikçi raporlarına erişimlerini sağlar. Bu özellik sayesinde, kurumlar daha fazla görünürlük ve doğru öngörüler kazanabilirler.

3. Tedarikçi Bekleme Süresi, Kalite Düzeyi ve Bulunabilirlik

Tedarikçilerle iletişim ve koordinasyon kurmak zorlu bir iştir ve çoğunlukla birden fazla kanal aracılığıyla yapılır, bu da süreç takibini güçleştirir. Tedarik süresi yanlış hesaplanabilir veya yanlış anlaşılmalar olabilir. Bu da yine süreci uzatabilir. Modern ve güvenilir bir e-satın alma platformu, birleşik iletişim yöntemleri ve sunduğu değerlendirme becerileriyle bilgilerin daima güncel ve şeffaf olmasını sağlayabilir.

4. Fiyat Rekabeti

Maliyet, satın alma ve tedarikçi seçiminde önemli bir faktördür. Maliyet, bekleme süresi, kesinlik ve tedarikçi bulunabilirliği gibi birden çok etkeni analiz edebilen bir analitik platforma sahip kurumlar, kaliteden ödün vermeden rekabet gücü yüksek fiyatlara ulaşabilir.

5. Satın Alma ROI’si (Yatırım Getirisi)

Günümüzün modern satın alma ve tedarik zincirlerinde, yatırım getirisini ölçmek zor olabilir. 
Analitik bir çözümle, kurumlar hızlarını artırabilir. Dijital satın alma yapan organizasyonlar sadece maliyet tasarrufundan değil, aynı zamanda diğer tedarik işlevlerine karşı rekabet avantajından ve anında ROI gösterme kabiliyetinden de faydalanabilir.

 • ESATİNALMA
 • DİJİTALSATİNALMA
 • DİJİTALLESME
 • ELEKTRONİKSATİNALMA
 • RFİ
 • RFP
 • RFQ
 • EİHALE
 • SATİNALMADEPARTMANİ
 • SATİNALMADASEFFAFLİK
 • SATİNALMASTRATEJİSİ
 • SATİNALMAANALİZ
 • ETALEP
 • SATİNALMAMETRİKLERİ
blogCardImage

Merhaba,

Satın alma ve satış profesyonelleri için Taahhüt Blog yayında! Ticaret, stratejik satın alma ve e-ihale dünyasından bilgiler, yenilikler, haberler ile sizinleyiz.

kraljicmatrisi

Kraljic Matrisi Nedir, Nasıl Kullanılır?

DEVAMINI OKU
imageCard

Merhaba,

Satın alma ve satış profesyonelleri için Taahhüt Blog yayında! Ticaret, stratejik satın alma ve e-ihale dünyasından bilgiler, yenilikler, haberler ile sizinleyiz.

imageCard

Dijital Satın Alma Nasıl Rekabet Avantajı Sağlıyor?

DEVAMINI OKU