Taahhüt Blog

Taahhüt Blog

Satın Alma Yöneticilerini Neden Kimse Anlamıyor?

writer_avatar Taahhut.com, 04 Ağustos 2022
satinalmayoneticileri

Tüm iş alanlarında günlük hayatımızda da olduğu gibi sayısız değişkenle mücadele içerisinde kurumları ayakta tutma ve daha da ileri taşıma çabasına tanık oluruz. Fakat kurum içerisinde beklentiler karşılanmadığında genelde satın alma yöneticileri işaret edilir ve neden beklentilerin karşılanmadığı sorusu ilk onlara yöneltilir. Fakat genel olarak gözden kaçırılan en büyük sorun, değişkenlerin doğru analiz edilmeyişi ve doğru hedefler koyulmamasıdır.
Kaliteli mal ve hizmetlerin zamanında, doğru yerde ve doğru fiyatta ulaştırılmasındaki geleneksel rolün yanı sıra satın almanın, özellikle tedarikçi ilişkileri ve tedarik zinciri riskini mümkün olduğunca özgür kılma konusunda katkı sağlayabileceği değeri her zaman akılda tutmak gerekiyor. Bu değer, kurumun rakiplerinin bir kaç adım önüne geçmesinde anahtar bir rol oynuyor.

Cirtuo'nun CEO'su Drasko Jelaviç, KOBİ'lerden çok işletmeli çok uluslu şirketlere kadar yüzlerce CPO ile çalışmıştır. Kariyeri boyunca, CPO'ları çaresiz bırakan bir dizi zorlukları gözlemledi:

-Kurumlar genellikle, CPO'ların diğer işlevlere yönelik teşviklere minimum erişime sahip olduğu önceden var olan bir kalıtsal durumlardan muzdariptir. 
CPO'ların kendileri nadiren bu tür bir hareketlilikle ilgilenirler.
-CPO'lar operasyonel/taktiksel faaliyetler dolayısıyla tükenirler ve satın alma stratejik gelişimine ayıracak zamanları kalmaz.
-CPO'lar, genel bir satın alma ve tedarik piyasası analizi açığı ile birlikte yeterli harcama verisine sahip değildirler.
-Şirketlerdeki "hareketli hedefler" sistematik ilerlemeyi sürdürmeyi giderek daha zor hale getiriyor çünkü her geçen gün başka bir şey daha önemli hale geliyor.(Bu daha önce bahsedilen değişkenlere yönelik bir gözlemdir)
-Sektör, iş gereksinimlerine, yetkinliklere ve doğru verilere dayalı stratejik satın alma dönüşümünü gözden kaçırıyor. Operasyonel/taktiksel yazılım çözümlerine tek bir odaklanma ile birleştiğinde, bu eğilim CPO'ları tekrar kriz yönetimi moduna itiyor.
-Arz piyasasının CPO'ya sempatisi yok. Uyum ve düzenleme sorunları, arz riskleri, siyasi çalkantılar ve emtia fiyatlarındaki artışlar metodik olarak ele alınmalıdır.

 Bu gözlemler ışığında, büyük küçük fark etmeksizin kurumların satın alma stratejilerine yönelik eksikliklerin ve yanlış iş yüklerinin zaman kayıplarına sebebiyet verdiğini görüyoruz.
 Fakat her şey bu kadar kasvetli olmak durumunda elbette değil. İyi bir CPO, aynı zamanda iyi bir ekonomist, analist ve stratejist olmalıdır. Doğru görevlendirme, kurumun önceliklerini belirleme ve tedarikçilerle gelişmiş iletişim becerileriyle bu sorunların üstesinden gelebilme kuvvetle muhtemeldir.

  
 • DİJİTALSATİNALMA
 • DİJİTALLESME
 • B2B
 • ELEKTRONİKSATİNALMA
 • EİHALE
 • SATİNALMADEPARTMANİ
 • SATİNALMAYONETİMİ
 • SATİNALMAYONETİCİLERİ
 • SATİNALMALİDERLERİ
 • SATİNALMAYONETİCİSİ
 • SATİNALMALİDERİ
blogCardImage

Merhaba,

Satın alma ve satış profesyonelleri için Taahhüt Blog yayında! Ticaret, stratejik satın alma ve e-ihale dünyasından bilgiler, yenilikler, haberler ile sizinleyiz.

satin alma talebi

Satın Alma Talebi ve Sipariş Neden Farklıdır?

DEVAMINI OKU
imageCard

Merhaba,

Satın alma ve satış profesyonelleri için Taahhüt Blog yayında! Ticaret, stratejik satın alma ve e-ihale dünyasından bilgiler, yenilikler, haberler ile sizinleyiz.

imageCard

Satın Alma Sözleşmesinin 3 Tipi

DEVAMINI OKU