Taahhüt Blog

Taahhüt Blog

Tedarik ve Satın Almaya Genç Yetenekler Kazandırma

writer_avatar Taahhut.com, 09 Haziran 2022
genc yetenekler

Basit anlamda satın alma, ticari amaçlar için bir şey satın alma eylemidir. Bu, sözleşmelerin ve tedarikçi ilişkilerinin yanı sıra etik ve kârlı bir şekilde faaliyet göstermesini sağlayan kurum için hizmetler, beceriler, malzemeler dahil olmak üzere bir dizi gereksinimi kapsayabilir. Satın alma her kurumun hayati bir parçasıdır ve küçük maliyetlerin azalmasının kâr üzerinde büyük bir etkisi olabileceği için bir kurumun gelirinin yüzde 70'ine varan oranından sorumludur.

Kurumlar, satın alma alanının gücünün giderek daha fazla farkına varıyor, çünkü satın almanın karar verme sürecini birçok farklı şekilde yönlendirebilen ve değer katabilen önemli bir stratejik ticari fonksiyonu bulunmaktadır.

Bu durum, daha çok sayıda profesyonelin satın almada bir kariyer seçmesine yol açtı. Fakat sektörün ilerlemesi açısından kritik önem taşıyan şey, yenilikçi yaklaşıma sahip genç nesillerden yetenekli bireyleri sektöre kazandırmak.

Satın almayı genç yeteneklere daha cazip bir kariyer yolu haline getirme yolunda çalışmaya başlamadan önce, yeni neslin değişen önceliklerini göz önünde bulundurmak önemlidir. Augmentas Group danışmanlık firmasının operasyon başkanı Zoë Wilson, "Deneyimlerime göre, genç nesiller  maaştan çok işlerinde bir amaç arıyor" demiştir. Birkaç maddede genç yeteneklerin iş hayatından beklentilerini irdeleyebiliriz.

Genç Yeteneklerin İş Dünyasındaki Öncelikleri:

 • Çalışma şekillerinde daha fazla esneklik: Z kuşağının %75'i çalışma esnekliğinin aradıkları bir numaralı avantaj olduğunu söylüyor. Genç çalışanlar, ilgi ve becerilerine göre rahat hareket etmelerine olanak sağlayan esnek kariyer yollarıyla ilgileniyorlar.
 • Fark yaratma ve değişim yaratma şansı: Dünya üzerinde fark yaratma potansiyeli, kariyer seçerken genç yetenekler için çok önemli bir olgu. Elimizdeki verilere baktığımızda, Z kuşağının %45'i dünyayı değiştirmek için çalışan kurumlarda çalışmak istediğini söylüyor.
 • Öğrenme ve geliştirme fırsatları: Y kuşağının %59'u ve Z kuşağının %76'sı kişisel gelişimi iş başvurusu yaparken ön planda tutuyor. Yetenekleri arttırma fırsatlarına erişebiliyor olmak ve açıkça tanımlanmış bir kariyer yoluna sahip olmak genç yetenekler için  kariyer seçerken çok önemli faktörlerden bir tanesi.
 • Dijital Kurumlar: Genç nesiller teknoloji ile büyüdükleri için  yeni teknolojilere adapte olmayı daha kolay buluyorlar. Ayrıca, otomasyon gibi daha verimli alternatiflerin mevcut olduğunu bildiklerinden dolayı, eski bilişim teknoloji sistemlerine karşı daha az toleranslılar.
   

Peki bu bilgiler doğrultusunda kurumlar sektöre genç yetenekleri nasıl çekebilir?Tedarik ve satın alma sektörlerini Y ve Z kuşaklarına daha cazip kılabilecek faktörleri 5 maddede inceleyebiliriz.

- Açıkça Tanımlanmış kariyer yolları ve geliştirme fırsatları oluşturma
Tedarik ve satın alma, diğer iş alanlarına kıyasla daha az tanımlanmış bir kariyer yapısına sahip gibi görünebilir. Yöneticiler, genç çalışanların ilerleme kaydetmek için hangi becerilere ihtiyaçları olduğunu bilmelerini sağlayabilirler. Bu onlar için eğitici ve kendilerini geliştirmelerine olanak sağlayan bir çalışma ortamı yaratabilir.
- Kurumda amaç ifade etme
Genç yetenekler kazanmak için, satın alma yöneticilerinin kurumun bir parçası olarak sürdürülebilir ve etik satın alma uygulamalarına odaklanmaları gerekebilir. Bu yolu izleyerek genç çalışanlara sosyal, çevre ve idari politikalar doğrultusunda fark yaratma şansı verebilir.
- Çalışma şekillerini değerlendirme
Tedarik ve satın alma dünyası yeni başlayan genç çalışanlara katı ve geleneksel görünebilir. Kurumlar, modası geçmiş olmadıklarından emin olmak için çalışma yöntemlerine yakından bakabilir ve değişen yaşam tarzı ihtiyaçlarına uyum gösterebilirler. Bu esneklik göstergesi genç yetenekler için cazip bir ortam yaratabilir.
- Yeni çalışma şekillerini kolaylaştırmak için teknoloji kullanımı
Dijital evrilmeyi benimseyen ve süreçlerin otomasyonunu kolaylaştırmak için dijital araçlar kullanan kurumlar, genç yetenekleri satın alma sektörüne çekmeyi daha kolay sağlayacaklardır.
- Tedarik ve satın almanın kariyer olarak görünürlüğünü artırma
 Kurumlar, kariyer fuarları ve yüksek lisans etkinliklerinde yer alarak, yetenekli satın alma mezunlarına kendileri için en iyi kuruluş olduğunu gösterebilir, bu da, genç yetenekleri kuruma kazandırmada fayda sağlayacaktır.

 • ESATİNALMA
 • DİJİTALLESME
 • B2B
 • ELEKTRONİKSATİNALMA
 • SATİNALMA
 • EİHALE
 • SATİNALMADEPARTMANİ
 • SATİNALMAYONETİCİLERİ
 • SATİNALMALİDERİ
 • GENCYETENEKLER
blogCardImage

Merhaba,

Satın alma ve satış profesyonelleri için Taahhüt Blog yayında! Ticaret, stratejik satın alma ve e-ihale dünyasından bilgiler, yenilikler, haberler ile sizinleyiz.

proje bazli satin alma

Proje Bazlı Satın Alma Nedir?

DEVAMINI OKU
imageCard

Merhaba,

Satın alma ve satış profesyonelleri için Taahhüt Blog yayında! Ticaret, stratejik satın alma ve e-ihale dünyasından bilgiler, yenilikler, haberler ile sizinleyiz.

imageCard

Tam Zamanında Satın Alma: Faydaları ve Riskleri

DEVAMINI OKU