Taahhüt Blog

Taahhüt Blog

Proje Bazlı Satın Alma Nedir?

writer_avatar Taahhut.com, 31 Mayıs 2022
proje bazli satin alma

Proje bazlı satın alma, belirli bir proje çalışması veya amacı olduğunda gerçekleşen satın alma şeklidir. Düzenli aralıklarla tekrarlanan bir proje için ya da bir defaya mahsus olabilir.

Örneğin bu projeler, büyük üretim faaliyetleri veya bir fuara katılım durumunda gereken malzemelerin temini olarak değişiklik gösterebilir. Tümünün ortak noktası ise, satın alımların proje veya amaçla doğrudan ilişkili olmasıdır.

Proje bazlı bir satın alma süreci içerisinde zaman bazlı yükümlülükler de vardır; satın alımlar, projenin sorunsuz bir şekilde ilerleyebilmesi için doğru bir şekilde sıralanmış olmalıdır. 

Bu düzeni sağlaması gereken kişi veya ekip, kurum tarafından belirlenir. Vizyonları konusunda birlik olabilen, karar alırken atiklik gösterebilen bir satın alma ekibi oluşturmak özellikle proje bazlı satın alımlarda son derece önemli rol oynar. Bunu başarabilmek için ekibin gündelik satın alma faaliyetleri ile firma için katma değer yaratma vizyonuna katkı sağlayacak yaklaşımları ayırt edebilmesi gerekir.

Projenin verimliliği için ekip üylerinin bireysel yeterliliklerinden yararlanarak proje içi roller belirlenebilir ve ekibi buna göre oluşturmak bu süreçte yüksek ölçüde katkı sağlayabilir. Proje bazlı satın alma yöneticisi veya ekibi için proje ve ekip oluşturma yetileri elbette önemlidir. Aynı zamanda bir satın alma projesinde yer almak kişiler için hızlandırılmış bir satın alma döngüsü dersi niteliğinde olacaktır.

Proje Bazlı Satın Alma Planlaması Adımları

1. Proje risk değerlendirmesi ve projenin kurum için görece öneminin değerlendirilmesi.
2. Bir ödeme işlemi oluşturulması.
3. Tedarikçi ve pazar araştırması yapılması. Potansiyel tedarikçilerin belirlenmesi, buna proje bazında gerekli olabilecek stratejik alanların dahil edilmesi.
4. Tedarikçilerin listesini oluşturma ve mevcut olan maliyeti azaltma, kalite yükseltme ve gelir artırma fırsatlarının değerlendirilmesi.
5. Yeni tedarikçilerle satın alma sözleşmeleri düzenlenmesi ve arz şartları üzerine anlaşma sağlanması.
6. Satın alma işlemlerini detaylı bir şekilde takip etme, tüm yükümlülüklerin ve her türlü uyum koşulunun eksiksiz yerine getirildiğinden emin olma.
7. Projeyi ve ilgili sözleşmelerin ve satın alma sözleşmelerinin yürürlüğünü sonlandırma.
8. Tedarikçi ve ekip performans değerlendirmesi.


Satın alma alanındaki en büyük sorunlardan biri, tedarik zincirinin parçalanarak çok çeşitli bir satın alma ortamına dönüşmesidir. Küçük ve işinde uzman şirketlerden, eksiksiz çözümler sunan büyük şirketlere kadar gereksinimleri karşılama faaliyeti herhangi bir firma tarafından yapılabilir. Zorluk, belli bir şartın sağlanmasında alıcı kurum için en doğru tedarikçinin belirlenmesidir.

 
  • ESATİNALMA
  • DİJİTALSATİNALMA
  • ELEKTRONİKSATİNALMA
  • SATİNALMA
  • EİHALE
  • SATİNALMADEPARTMANİ
  • SATİNALMALİDERİ
  • PROJEBAZLİSATİNALMA
blogCardImage

Merhaba,

Satın alma ve satış profesyonelleri için Taahhüt Blog yayında! Ticaret, stratejik satın alma ve e-ihale dünyasından bilgiler, yenilikler, haberler ile sizinleyiz.

satin alma lideri

Bir Satın Alma Liderinin Anatomisi

DEVAMINI OKU
imageCard

Merhaba,

Satın alma ve satış profesyonelleri için Taahhüt Blog yayında! Ticaret, stratejik satın alma ve e-ihale dünyasından bilgiler, yenilikler, haberler ile sizinleyiz.

imageCard

Tedarik ve Satın Almaya Genç Yetenekler Kazandırma

DEVAMINI OKU