Taahhüt Blog

Taahhüt Blog

2022 Satın Alma Trendleri

writer_avatar Taahhut.com, 27 Aralık 2021
satin alma trendleri

COVID-19 pandemisi nedeniyle, satın alma ve tedarik sektörü zor bir yılı daha geride bıraktı. Dünyanın normale dönmesi biraz zaman alacak gibi görünüyor. Öte yandan, her zaman olduğu gibi, satın alma uzmanları kaliteli malzemeden ve zor edinilmiş bir bütçeden çok fazla ödün vermeden tedarik ihtiyaçlarını karşılayabilmenin yollarını arıyor.

Peki, 2022 yılı için uzmanların gerçekleşmesini beklediği satın alma eğilimleri neler?

Sürdürülebilirlik

2022 yılı satın alma ve tedarik sektörü açısından “sürdürülebilirlik yılı” olacak. Hemen hemen tüm işletmeleri bir süreliğine kapanmaya zorlayan küresel pandemi, çeşitli ekonomik zorlukları da beraberinde getirdi. Yeni koşullara uyum sağlamak ve problemlere çözüm üretmek için ekonomik sürdürülebilirlik 2022’nin odak noktası haline geliyor.

Blok Zinciri (Blockchain)

Satın alma ve tedarik profesyonelleri henüz blok zinciri teknolojisine temkinli yaklaşıyor. 

Satın alma ve tedarik zinciri uzmanları, 2022'de blok zinciri ile denemeler yapmaya devam edecek. Blok zinciri teknolojisinin hedefi hassas bilgileri korumak ve tedarik zinciri şeffaflığını iyileştirmektir. Bunların bir sonucu olarak da tedarik zincirindeki kesintileri azaltmayı ve son tüketiciye daha güvenilir bir hizmet sunabilmeyi amaçlar.

Bu teknolojik faydalara rağmen, pek çok işletme için blok zincirin 2022 yılında da deneme ve araştırma aşamasında kalacağı düşünülüyor.

Küçük Ölçekli Tedarikçiler

Satın alma yapan firmalar alternatif tedarikçiler bulma gayreti içindedir. 

2022 yılında, bu farklı alternatiflere ulaşmak adına, satın alma yapan firmaların daha küçük ölçekli tedarikçilere yönelmesi bekleniyor.  Sözleşme şartlarını yeniden değerlendirerek, hızlandırılmış ödemeler veya avans ödemeleri teklif ederek, risk değerlendirmeleri yaparak veya iş sürekliliği planları geliştirerek, bu tedarikçilerin destekleneceği öngörülüyor.

Temassız Satın Alma

2022 ayrıca, tedarik sürecini kağıtla dolu bir süreçten temassız bir sürece dönüştürecek. Giderek daha fazla firma e-satınalma ve e-ihale platformlarına geçiş yaparken, belge trafiğinin yoğun olduğu geleneksel tedarik süreçlerine veda ediyor.

Acil Durum Planlaması

Uzmanlar, 2022’de de dünya ekonomisinin normale dönmekten uzak olduğuna inanıyor. Bu sebeple, şirketler, tedarik süreçleri sırasındaki olası krizlerden kaçınmak için acil durum planlaması yapmaya ve değerlendirme toplantıları düzenlemeye devam edecek.

Tesis Yönetimi

Endirekt satın alma, 2022'de de satın alma yöneticileri için önemini koruyacak. 

Uzaktan çalışma sistemi devam ettiği için şirketler, çalışanlarına evde bilgisayar, yazıcı ve diğer önemli ofis araçlarını sağlamak durumunda kalabilir. Ofisten eve geçişi desteklemek endirekt satın alma yapan ekiplere düşecektir. Geleneksel ofis bazlı tedariklerde ise bir düşüş olması bekleniyor.

  • ESATİNALMA
  • DİJİTALSATİNALMA
  • ELEKTRONİKSATİNALMA
  • PANDEMİ
  • EİHALE
  • HOMEOFFİCE
  • 2022SATİNALMA
  • 2022
  • SATİNALMATRENDLERİ
blogCardImage

Merhaba,

Satın alma ve satış profesyonelleri için Taahhüt Blog yayında! Ticaret, stratejik satın alma ve e-ihale dünyasından bilgiler, yenilikler, haberler ile sizinleyiz.

2022 satin alma stratejisi

2022 Satın Alma Stratejisini Hazırlayın

DEVAMINI OKU
PAYLAŞ
0 YORUM
0 YORUM
imageCard

Merhaba,

Satın alma ve satış profesyonelleri için Taahhüt Blog yayında! Ticaret, stratejik satın alma ve e-ihale dünyasından bilgiler, yenilikler, haberler ile sizinleyiz.

imageCard

2022 Satın Alma Stratejisini Hazırlayın

DEVAMINI OKU