Taahhüt Blog

Taahhüt Blog

2022 Satın Alma Stratejisini Hazırlayın

writer_avatar Taahhut.com, 24 Aralık 2021
2022 satin alma stratejisi

Satın alma ve tedarik sektörü için yeni bir yıl başladı. Sözleşmeler yenileniyor, tedarikçi firmalar yeni anlaşmalar yapmak istiyor ve satın alma profesyonelleri kalan bütçelerini tüketmeye çalışıyor. 2022 yılı için henüz yeni bir satın alma stratejisi geliştirmemiş olan satın alma uzmanları, bazı ipuçlarını bu yazımızda bulabilirler. 

Satın alma faaliyetinde bulunan birçok kuruluş, yıllık planlamayı tasarruf hedefleri belirleme ve bu hedeflere ulaşmalarını sağlayacak kaynak bulma fırsatlarını ortaya koyma zamanı olarak görür. Bu, bütçeleri, kaynak ihtiyaçlarını ve organizasyon yapısına etki eden bir sonraki yılın iş yükünü anlamanın da yolunu açan bir yaklaşımdır.

Bununla birlikte, şirketinizin iş hedeflerini göz önünde bulundurmadan tasarruf yöntemlerinizi planlamak, paydaşlarınızla uyumunuzu bozabilir. Doğrudan tasarruf planına geçmeden önce, bir adım geri giderek, işletmenin sizden ne sağlamanızı istediğini ve bu beklentileri nasıl karşılayabileceğinizi değerlendirmek faydalı olacaktır. Bu bilgiyle, yeni yıl için bir plan ve stratejik yol haritası belirleyebilirsiniz.

Bu üst düzey değerlendirmenin karmaşık olması gerekmez. Aşağıda gösterildiği gibi beş basit adımda yapılabilir:

Adım 1: Kurumsal hedefi tanımlayın. Bu, şirket yöneticilerinden, kurumsal sunumlarınızdan ve hatta şirket web sitenizden öğrenilebilir. Mümkün olduğunca uzun vadeli düşünmeye çalışın ve ekip arkadaşlarınızın hedefleri net olarak anlamaları için onlarla etkileşimde bulunun. Buradaki kilit nokta, planlamaya, tedarike özel hedeflerle değil, iş hedefleriyle başlamaktır.

Adım 2: Satın alma biriminin bu hedefe ulaşmadaki rolünü belirleyin. Hedefe ulaşmak için neler yapmanız bekleniyor? Şirketin (ve paydaşlarınızın) başarılı olmasına nasıl yardımcı olacaksınız? Bu süreçteki fonksiyonunuz nedir?

Adım 3: Adım 2'de tanımladığınız beklentileri yerine getirmede başarılı olmak için neye ihtiyacınız olduğunu listeleyin. Örneğin, rolünüz karmaşık IT anlaşmalarını yapmak ve müzakere etmekse, bu deneyime sahip ve bu projeye ayıracak zamanı olan kaynaklara ihtiyacınız olabilir. 

Adım 4: Adım 3'te belirlediğiniz ve hemen elde edebileceğiniz öğeleri tanımlayın. Bu konuda kendinize karşı dürüst olmalısınız. Örneğin, piyasaya dair doğru ve güncel bilgilere sahip misiniz? Ekibinizde yeterli kategori uzmanlığı var mı?

Adım 5: Boşlukları/engelleri ve bunları ortadan kaldıracak olası çözümleri belirlemek için Adım 3 ve 4'teki sonuçları karşılaştırın.

Bu adımları tamamladığınızda, nereye odaklanmanız gerektiğini ve başarıya giden yolda nasıl ilerleyeceğinizi açıkça göreceksiniz. Bu unsurlar, önümüzdeki 12 ay ve sonrası için stratejinizi formüle edebilir.

Daha uzun vadeli düşünmek, satın almanın şirketinizi bütün olarak nasıl desteklediğini göz önüne almanızı gerektirir.

Stratejilerini bu şekilde düşünmeyen ve geliştirmeyen satın alma departmanlarının karşılaştığı en yaygın zorluk, öngörülemeyen ve çalışanları zorlayan ekstra iş yüküdür.

  • ESATİNALMA
  • SATİNALMA
  • STRATEJİKSATİNALMA
  • TEDARİK
  • SATİNALMALİDERLERİ
  • SATİNALMASTRATEJİSİ
  • 2022SATİNALMA
  • YENİYİL
blogCardImage

Merhaba,

Satın alma ve satış profesyonelleri için Taahhüt Blog yayında! Ticaret, stratejik satın alma ve e-ihale dünyasından bilgiler, yenilikler, haberler ile sizinleyiz.

gida sektoru satin alma

Gıda Sektöründe Satın Alma

DEVAMINI OKU
PAYLAŞ
0 YORUM
0 YORUM
imageCard

Merhaba,

Satın alma ve satış profesyonelleri için Taahhüt Blog yayında! Ticaret, stratejik satın alma ve e-ihale dünyasından bilgiler, yenilikler, haberler ile sizinleyiz.

imageCard

2022 Satın Alma Trendleri

DEVAMINI OKU