Taahhüt Blog

Taahhüt Blog

Gıda Sektöründe Satın Alma

writer_avatar Taahhut.com, 15 Aralık 2021
gida sektoru satin alma

COVID-19 pandemisi tüm dünyayı etkisi altına alırken, yiyecek ve içecek endüstrisindeki işletmeler, yüksek bir talep dalgasını göğüsledi. Bununla beraber, önceden tahmin edilemeyen aksamalar ve malların sınırlı hareketliliği, özellikle sarf malzemeleri satın alan firmaları zora soktu.

Gıda sektöründeki satın alma sürecine baktığımızda, küçük işletmeler için bile çok sayıda tedarikçi gerektirdiğini görürüz. Bir veya iki kaynak çoğu zaman gereksinimleri karşılayamaz. Gıda sektöründe satın alma yapan şirketler, giderleri etkin bir şekilde yönetmek ve kârlılığı iyileştirmek için etkili satın alma uygulamalarına ihtiyaç duyar. En iyi fiyatları en uygun koşullarla temin etmek ve rekabet avantajı elde etmek için ödedikleri bedelin karşılığı olan en iyi değeri elde etmeleri önemlidir.

Gıda Sektöründeki Zorluklar

Yiyecek ve içecek tedarik ekipleri için zorluklardan biri, yüksek maliyetli dolaylı kategoriler yerine direkt harcamaya odaklanmaktır. Dolaylı harcama giderleri, üretim için ihtiyaç duyulan hammaddeleri ve hizmetleri sağlayan tedarikçilerin sayısı kadar yüksektir. Bu nedenle, gıda sektöründe faaliyet gösteren bir şirketin, her zaman en iyi piyasa fiyatlarından satın alma yaptıklarından emin olmak için bir mal veya kategorinin harcama farkını sürekli olarak analiz etmesi zorunludur. Şirketler genellikle satın alma ve tedarik kolaylığı nedeniyle başka yerlerde daha iyi fiyatlı mallar veya hizmetler mevcut olduğunu es geçer.

Bu sektördeki satın alma ekipleri için bir diğer önemli konu doğru tedarikçilerin, doğru iş için, doğru fiyatla, mutabık kalınan şartlar ve koşullar altında kullanılmasını sağlamaktır. Satın alma ekipleri genellikle yetersiz veri analizi nedeniyle oluşan kayıplara maruz kalır. Operasyonel satın alma ekipleri, daha verimli satın alma için gerekli olan şeffaflıktan yoksundur.

Gıda Sektöründe Satın Alma Nereye Gidiyor?

Bu noktada, özellikle pandemi dönemi ve sonrası tüketici alışkanlıklarına bakmak gerekir. Özellikle, sokağa çıkma kısıtlamaları döneminde yiyeceklerin birçok insan için bir rahatlık faktörü olarak hizmet ettiğini görmek şaşırtıcıdır. Atıştırmalıklar ve alkolsüz içecekler, zamanını evde geçiren öğrenciler ve çalışanlar için temel gıda maddeleri arasına girerken, tedarikteki çalkantılar nedeniyle, Y kuşağı yemeye hazır, uzun süre saklanabilir veya dondurulmuş ürünlere yöneldi.

Gıda sektörü satın almasında, zaman zaman iniş ve çıkışlar yaşayacak olan talebi karşılamak için hazırlıklı bir altyapıya sahip olmak gerekir. Bu nedenle bu sektörde de, diğer pek çok sektörde olduğu gibi, e-satınalmanın yaygınlaşacağı öngörülebilr. Bu yönelim, uzun süre geçerli olacak temassız hizmet anlayışına da uygundur. Aynı zamanda COVID-19 pandemisinin neden olduğu karantina koşullarında zaman zaman karşılaşılan insan emeği darboğazını da aşmaya yardımcı olacaktır.

  • ESATİNALMA
  • DİJİTALSATİNALMA
  • ELEKTRONİKSATİNALMA
  • PANDEMİ
  • EİHALE
  • TEDARİK
  • TEDARİKZİNCİRİYONETİMİ
  • GİDASEKTORU
blogCardImage

Merhaba,

Satın alma ve satış profesyonelleri için Taahhüt Blog yayında! Ticaret, stratejik satın alma ve e-ihale dünyasından bilgiler, yenilikler, haberler ile sizinleyiz.

endirektsatinalmanedir

Endirekt Satın Alma Nedir?

DEVAMINI OKU
PAYLAŞ
0 YORUM
0 YORUM
imageCard

Merhaba,

Satın alma ve satış profesyonelleri için Taahhüt Blog yayında! Ticaret, stratejik satın alma ve e-ihale dünyasından bilgiler, yenilikler, haberler ile sizinleyiz.

imageCard

2022 Satın Alma Stratejisini Hazırlayın

DEVAMINI OKU