Taahhüt Blog

Taahhüt Blog

Tedarikçi Kategorileri Nelerdir?

writer_avatar Taahhut.com, 08 Ekim 2021
tedarikci kategorileri

Tedarikçi kategorileri nelerdir sorusuna yanıt verirken, satılan mal veya hizmetin ne olduğundan ziyade, satış yöntemlerine odaklanmak gerekir. Doğru tedarikçiyi seçerken, hedeflere, kriterlere ve fiyata bakılırken aynı zamanda tedarikçinin uygun bir kategoride operasyon yürüttüğünden de emin olunmalıdır.

Tedarikçi kategorilerini dört ana başlıkta toplamak mümkündür.

Toptancılar

Toptancılar, normalde kendi müşterilerine dağıtmak için ürünleri satın alan şirketlerdir. Bir işletme toplu olarak bir satın alma yapıyorsa, genellikle bir toptancı dağıtımcısından (distribütörden) alır. Kendi mallarını üretmek için çeşitli bileşenlere veya malzemelere ihtiyaç duyan diğer tedarikçilere doğrudan satış yapabilirler. Aynı şekilde, bir toptancının sunduğu ürünlerden bazıları başka tedarikçilerden de gelir; örneğin bir üreticinin bitmiş ürünü. Bir toptancının, operasyonel alışkanlıklarına bağlı olarak, birden fazla tedarikçi kategorisine girmesi mümkündür.

Üreticiler

Üreticiler, satın alınan ürünü kendileri üreten tedarikçilerdir. Örnek olarak; ham petrolü alıp benzin ya da plastik gibi kullanılabilir bir formata dönüştüren rafineriler gösterilebilir. Bir otomobil parçası gibi ürünü oluşturan parçaları üretiyor olabilirler. Bu durumda, daha sonra nihai ürünü ortaya çıkaran başka bir üreticiye satış yaparlar. Bunların dışında kalan üretici tedarikçiler, doğrudan müşteriye satan perakendecilere veya toptancılara satış yaparlar.

İthalatçılar ve İhracatçılar

İthalat/ihracat tedarikçileri uluslararası faaliyet gösteren tedarikçi firmalardır. Dış pazarlarda bulunan mal veya malzemeleri temin edip diğer pazarlara sunabilirler. Bir şirketin, gerektiğinde, uluslararası tedarik faaliyetlerini kendisinin gerçekleştirmesi mümkündür. 

Ancak bir ithalat/ihracat tedarikçisini aracı olarak kullanmanın bazı faydaları vardır. Bu tedarikçiler genellikle uluslararası ticaret ve operasyon yürüttükleri dış pazarlar konusunda derinlemesine bilgi ve deneyim sahibidir. Aynı zamanda bu pazarların yasal gereklilikleri ve yükümlülükleri hakkında da yetkindir. Bu yetkinlik, satın alma süreçlerinde maliyetli hataların yapılmasını ve bu hatalar sonucunda oluşan başka problemleri önler.

Bağımsız Esnaf

Bu tedarikçi kategorisi “zanaatkarlar” olarak da tanımlanabilir. Zanaatkarlar, benzersiz ürünlere sahip benzersiz tedarikçilerdir, genellikle başka yerde bulunmayan kendi üretimleri olan ürünlerin satışını yaparlar. Ürünler küçük ölçekte üretilir, bu nedenle büyük adetlerde satın alma yapmak zor olabilir veya uzun zaman gerektirebilir. Bağımsız zanaatkarlar ürünlerini kendi başlarına, bir perakende acentesi yoluyla veya özel bir etkinliğin (örn. ticaret fuarı) yardımıyla dağıtabilirler. 

Tedarikçiler Nereden Bulunur?

Tedarikçi firmalara ulaşmak için genel olarak şu önerilerde bulunulabilir;

 • Taahhut.com’a kayıt olarak ortak bir tedarikçi havuzuna ulaşabilirsiniz. 
 • İnternet üzerinden araştırma yapabilir, ticari firma listelerine göz atabilirsiniz.
 • Sektörünüzle ilgili fuarlara katılarak araştırma yapabilirsiniz.
 • Şirketiniz, LinkedIn ve benzeri sosyal medya platformlarında varlık gösteriyorsa, tedarikçi firmalar size daha rahat ulaşabilir.
 • Ticari bir derneğe üye olabilirsiniz.
 • Çevrenizde sizinle aynı sektörde faaliyet gösteren kişilere, tavsiyelerini sorabilirsiniz.
 • ESATİNALMA
 • DİJİTALSATİNALMA
 • ELEKTRONİKSATİNALMA
 • EİHALE
 • TEDARİKCİ
 • TEDARİKZİNCİRİ
 • TEDARİKZİNCİRİYONETİMİ
 • TEDARİKCİYONETİMİ
 • SATİNALMAYONETİMİ
 • TEDARİKCİKATEGORİLERİ
blogCardImage

Merhaba,

Satın alma ve satış profesyonelleri için Taahhüt Blog yayında! Ticaret, stratejik satın alma ve e-ihale dünyasından bilgiler, yenilikler, haberler ile sizinleyiz.

satin almada seffaflik

Satın Almada Şeffaflık

DEVAMINI OKU
PAYLAŞ
0 YORUM
0 YORUM
satin almada seffaflik

ÖNCEKİ MAKALE

Satın Almada Şeffaflık

endirektsatinalmanedir

SONRAKİ MAKALE

Endirekt Satın Alma Nedir?

imageCard

Merhaba,

Satın alma ve satış profesyonelleri için Taahhüt Blog yayında! Ticaret, stratejik satın alma ve e-ihale dünyasından bilgiler, yenilikler, haberler ile sizinleyiz.

imageCard

Endirekt Satın Alma Nedir?

DEVAMINI OKU