Taahhüt Blog

Taahhüt Blog

Satın Almada Şeffaflık

writer_avatar Taahhut.com, 08 Ekim 2021
satin almada seffaflik

En verimli satın almaları gerçekleştiren şirketler ve kurumların temel özelliği şeffaflıktır. Satın almada şeffaflık ile kast edilen harcamalar, sözleşmeler ve kaynak bulma konusunda derinlemesine analiz yapabilecek veriye sahip olmak ve bu veriyi paylaşabilmektir. Daha fazla şeffaflık, şirketler için gelişmiş bilgi paylaşımı, daha hızlı iletişim ve daha isabetli, daha bilinçli kararlar anlamına gelir.

Satın almada şeffaflığı artırmak için atılabilecek adımlar vardır. Bu adımları özetlemek gerekirse;

1. Verinin Merkezi Bir Sistemde Depolanmasını Sağlayın

Satın alma veya ihale süreciniz tamamlandıktan sonra geçmiş teklifleri içeren karşılaştırmalı raporları ve sonuç raporlarını saklayabilirsiniz. Taahhut.com üzerinden gerçekleştirilen satın almalarda bu bilgiler saklanır ve gerek duyduğunuzda bu raporları bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

2. E-Satınalmaya Geçin

Teknolojiye güvenmenin zamanı geldi.

Henüz geçiş yapmadıysanız, satın almaların, tedarikçi bilgilerinin, ilgili belgelerin ve fiyat dışı unsurlar gibi diğer verilerin takibini son derecede basit hale getiren bir elektronik satın alma sistemine geçebilirsiniz. Böylece ekibiniz ve siz istediğiniz zaman saniyeler içinde bu bilgilere erişebilirsiniz. Bu, tüm satın alma sürecini düzene sokar ve satın alma operasyonlarınızın diğer önemli yönlerine odaklanmanız için size fırsat tanır.

3. Onay Süreçlerini Kısaltın

Şirketiniz çok sayıda yinelenen satın alma işlemi yapıyorsa, üst düzey yöneticilerin her siparişi onaylamasına gerek kalmaması için onay sürecini güncellemeyi düşünebilirsiniz. Yeni ofis malzemeleri gibi rutin ve yinelenen nispeten daha küçük harcamalar, şirketleri ciddi şekilde yavaşlatabilecek hız tümsekleri yerine geçebilir.

Tedarik sürecinizi hızlandırmak için, önceden tanımlanmış tedarikçilerden ve onay gerektirmeyen öğelerden oluşan bir katalog oluşturabilirsiniz.

4. Düzenli İletişimle Ekibi Bilgilendirin

Satın almada şeffaflık kazanmanın en kolay yollarından biri, ekibinizi güncel tutmak ve verimliliğini artırmak için süreçleri sürekli olarak iyileştirme yolları aramaktır.

Satın alma ekibinin her bir üyesini sürece dahil ettiğinizde ve kurum içi açık iletişimi sürdürdüğünüzde, harcamalarınız hakkında daha fazla bilgi edineceksiniz. Ek olarak, satın alma ekibinin daha fazla üyesi birbiriyle konuşmaya başladıkça hesap verebilirlik artar.

 

Satın almada şeffaflık için bu temel adımları atmak başta zorlayıcı gözükse de imkansız değil. Harcama yönetimi için proaktif bir yaklaşım benimseyerek, modern teknolojiyi kullanarak, politikalarınızı güncelleyerek ve işbirliğine dayalı bir ortam geliştirerek, harcamalarınız hakkında kapsamlı bilgi edinebilir ve böylece daha iyi kararlar alabilirsiniz.

  • ESATİNALMA
  • DİJİTALSATİNALMA
  • DİJİTALLESME
  • ELEKTRONİKSATİNALMA
  • EİHALE
  • TEDARİKZİNCİRİYONETİMİ
  • SATİNALMAYONETİMİ
  • SATİNALMAYONETİCİLERİ
  • SATİNALMADASEFFAFLİK
blogCardImage

Merhaba,

Satın alma ve satış profesyonelleri için Taahhüt Blog yayında! Ticaret, stratejik satın alma ve e-ihale dünyasından bilgiler, yenilikler, haberler ile sizinleyiz.

satinalmaliderleri

Her Satın Alma Liderinin Cevaplaması Gereken 6 Soru

DEVAMINI OKU
imageCard

Merhaba,

Satın alma ve satış profesyonelleri için Taahhüt Blog yayında! Ticaret, stratejik satın alma ve e-ihale dünyasından bilgiler, yenilikler, haberler ile sizinleyiz.

imageCard

Tedarikçi Kategorileri Nelerdir?

DEVAMINI OKU