Taahhüt Blog

Taahhüt Blog

Her Satın Alma Liderinin Cevaplaması Gereken 6 Soru

writer_avatar Taahhut.com, 27 Eylül 2021
satinalmaliderleri

Satın alma departmanlarının, şirketler için ne ölçüde kritik ve değerli olduğunu sık sık duyuyoruz. Çoğu zaman satın almanın, maliyetleri azaltmak ya da bir kategori stratejisi oluşturmak için yapılacak hamlelere doğrudan dahil olması beklenir. Bu noktada, satın alma, ortaya çıkan taleplere ve karmaşık gereksinimlere tepki verir ve bunları düzenlemeye çalışır, ancak hedeflerini açıkça ifade edecek kadar kontrol sahibi olmayabilir. 

Yıllar süren araştırmalar ve satın alma sektöründe edinilen deneyimler sonucu, satın alma liderlerinin şirketleri bazında 6 temel noktada kontrol sahibi olmaları gerektiği ortaya çıktı. 

Peki, bir satın alma lideri hangi konularda yetkin olmalı?

Harcamalar

Harcama verisi elinizde olmadan, yeni iş fırsatlarını tespit etmek daha zor hale gelir. Daha da kötüsü hayali fırsatlar, önemsiz girişimler veya belki de var olmayan ihtiyaçlarla zaman ve kaynak kaybedilebilir. Eğer tasarruf ölçülmüyor ve raporlanmıyorsa, finans departmanı ile olan uyumlu çalışma ortamı olumsuz etkilenebilir.

Firmanız, satın alma kararlarını bir merkezden alıyor veya iş birliğini teşvik ediyor olabilir; her durumda, bir satın alma lideri mutlaka harcama verisini takip etmelidir. 

Şirket Hedefleri

Kurumsal yapıda, satın almanın, yıllık maliyet azaltma veya yerine getirme taahhüdü olan alımlar gibi, şirket hedefleriyle paralel birtakım hedefleri vardır.

Bununla birlikte, satın alma departmanları bir alım faaliyetinin sonuna kadar veya indirim tahakkukları netleşene kadar sonuçların bilinmediği bir durumda olabilir. Bu belirsizlik, üst yönetimden gelen baskı arttıkça endişe yaratır, son dakika önlemleri alınması gündeme gelebilir. 

Eğer, Taahhut.com üzerinden e-satınalma yapıyor veya e-ihale düzenliyorsanız, anlık kıyaslamalı raporlar ile satın alma sürecinizi kolaylıkla takip edebilirsiniz. 

Yazılı Olmayan Kriterler

Bir işi tamamlamak, önceden tanımlanmış kriterlerin karşılanmasıyla sağlanabilirken, bir tedarik faaliyetinin kabulünü ve başarısını tanımlayan yazılı olmayan kriterler veya beklentiler olabilir. Firmanız, satın alma departmanı ile bir proje yürütmenin ne kadar kolay olduğunu önemsiyor mu? Yenilikçi çözümler üretmenizi veya şirket için artı değer yaratmanızı bekliyor mu? Şirket bünyesindeki çeşitli departmanlar için teşvik edici adımlar atmanız nasıl bir karşılık bulur?

Bir satın alma lideri için ekibinin, şirketinin ve daha geniş bir perspektiften iş dünyasının ruh halini ve kültürünü anlayabilmek, iş ilişkilerini ve iş yapış tarzını bu doğrultuda şekillendirebilmek çok önemlidir.

Ekip Motivasyonu ve Performansı

Liderler, ekibin motivasyonuna ve performansına sürekli olarak katkı sağlamalıdır. Sadece ödüller ve primler motivasyon için yeterli olmayabilir. Tedarik süreci bir ekip çalışmasıdır ve ne kadar verimli olduğu da ekibin performansına göre değişkenlik gösterir.

Dünya genelinde satın alma profesyonelleri için kullanılan bir söze atıfta bulunmak gerekirse; “Will (İstek)” ve “Skill (Beceri)” bir arada olmalıdır.

Dijital Satın Alma Stratejisi

Şirketiniz için satın alma dönüşümünün temel alanlarından biri dijitalleşme olabilir. Satın almanın dijital dönüşümüne de liderlik edecek olan satın alma liderlerinden başkası değil.

Dijital satın alma dönüşümü, herhangi bir kuruluşa çok sayıda fayda sağlar. Teknolojik gelişmelerden yararlanma yeteneğinden süreçleri iyileştirmeye, operasyonlar ve maliyetler hakkında gerçek zamanlı iç görülere sahip olmaktan, raporlama ve analiz yeteneklerini geliştirmeye ve daha derinlemesine veri odaklı karar vermeye kadar pek çok avantajı beraberinde getirir.

Günümüzün satın alma liderleri dijital dönüşüme adım atarken çekimser olmamalıdır.

Fırsat/Risk Analizi

Stratejik avantaj sağlamak için riskleri ve fırsatları önceden belirlemek gerekir.

Rakipler, değişen mevzuat, jeopolitik değişiklikler, global krizler, medya ve teknoloji tarafından yönlendirilen iş temposu hızlandıkça, hiçbir zaman riskin veya fırsatın olmadığı bir zaman yoktur. Bunları belirlemek, öncelik sırasına koymak ve uygun zamanda eyleme geçmek, şirket içinde satın almanın yarattığı katma değeri artırmak için anahtardır.

  • DİJİTALSATİNALMA
  • DİJİTALLESME
  • STRATEJİKSATİNALMA
  • EİHALE
  • SATİNALMADEPARTMANİ
  • SATİNALMAYONETİMİ
  • SATİNALMAYONETİCİLERİ
  • SATİNALMALİDERLERİ
blogCardImage

Merhaba,

Satın alma ve satış profesyonelleri için Taahhüt Blog yayında! Ticaret, stratejik satın alma ve e-ihale dünyasından bilgiler, yenilikler, haberler ile sizinleyiz.

satinalmadepartmani

Satın Alma Departmanı Uzaktan Nasıl Yönetilir?

DEVAMINI OKU
PAYLAŞ
0 YORUM
0 YORUM
imageCard

Merhaba,

Satın alma ve satış profesyonelleri için Taahhüt Blog yayında! Ticaret, stratejik satın alma ve e-ihale dünyasından bilgiler, yenilikler, haberler ile sizinleyiz.

imageCard

Satın Almada Şeffaflık

DEVAMINI OKU