Taahhüt Blog

Taahhüt Blog

Satın Alma Uzmanları ve Tedarikçiler Aynı Takımda mı?

writer_avatar Taahhut.com, 01 Eylül 2021
satın alma uzmanları ve tedarikçiler

Her şirket, tedarikçiler, müşteriler ve çözüm ortaklarından oluşan bir insan ilişkileri ağının merkezinde yer alır. Pazarlama ve müşteri servisleri, son tüketiciye yönelik iletişim için yoğun bir çaba sarf ederken, tedarikçi ilişkilerine benzer bir dikkat gösterilmeyebilir. 

Peki, tedarikçiler ve satın alma uzmanları aynı takımda mücadele ederek, karşılıklı bir kazan-kazan durumu yaratabilir mi? 

Bu soruya verilecek çok basit bir yanıt yok. Gerçek bir karşılıklı kazanç durumunda, her iki tarafın da hedeflediği sonuçlara eşzamanlı olarak ulaşabilmesi gerekir. Fakat, alıcı ve satıcı arasındaki ilişki çoğu zaman pazarlıklar ve belirli koşulları sağlamaya dayandığı için karmaşıktır.

Bu karmaşıklığı gidererek, mümkün olan en ideal karşılıklı kazanç durumuna ulaşmak için önerilen ve müzakerelerde izlenebilecek iki yöntemden söz edilebilir.

Ayrıca, satın alma uzmanları ve tedarikçi firmalar arasında belirli konularda hayata geçirilen iş birliği, iki tarafa da avantaj sağlama potansiyeline sahiptir.

Satın Almada Karşılıklı Kazanç Yöntemleri

Orta noktada buluşmak: Operasyonel ve stratejik farklılıkları çözmek için genellikle uzlaşma gereklidir. Fakat bu uzlaşmanın derecesi önemlidir. Örneğin, tedarikçi firma, ilk verdiği teklifin ardından, tek hamlede %50 dolaylarında indirime gitmemelidir. Bu, işveren (alıcı) firma açısından profesyonel bir yaklaşım olarak görülmeyecektir. Taviz verirken küçük adımlar atılmalıdır.

Karşılıklı avantaj sağlamak: Bu, müzakere etmenin olgun bir yoludur. İki taraf arasında bir taviz alışverişi olduğu anlamına gelir. İmtiyazların tam olarak anlaşılmasını ve daha sonra müzakereleri baltalayabilecek yanlış anlamaların gelişmemesini sağlamak için önemli ölçüde araştırma ve planlama gerekecektir.

Satın Alma Uzmanları ve Tedarikçiler Arasında İş Birliği 

Satın alma maliyetlerini düşürmek ve firmanın sunduğu ürünü/hizmeti iyileştirmek gibi amaçlarla, satın alma uzmanları ve tedarikçiler aynı takımda yer alabilir.

Bu, stratejik planlama gerektiren bir süreçtir. Taraflar arasında diyalog kurulması ile başlar. Bu diyalog çerçevesinde, mevcut tedarik ihtiyaçları, şirket hedefleri ve ortaya çıkan zorluklar açıkça konuşulmalıdır. Bu sayede, yapılabilecek iyileştirme çalışmaları masaya yatırılır.

Satın alma uzmanının beklentilerini ve hedeflerini daha iyi anlayan tedarikçi firma, bu noktada bazı öneriler sunabilir. Öneriler, tedarikçinin tek taraflı olarak yapabileceği değişiklikler olabileceği gibi, alıcı firmanın da belli noktalarda beklentilerini güncellemesi söz konusu olabilir. Bazı olası senaryolarda ise, birlikte çalışmak gerekecektir.

Satın alma ve tedarik profesyonelleri arasındaki bu iş birliği anlayışı, şirketler açısından yapıcı bir rol oynamaktadır. İki tarafın da birbirine katkı sağladığı, sadece fiyat pazarlığı için kurulan diyalogdan çok daha verimli bir ortam sağlanmaktadır.

Bu sayede, tedarik maliyetlerinde iyileşmeler görülür. Satın alma uzmanları, kalitesini ve diğer özelliklerini daha yakından takip ettiğini ürün ve hizmetlere ulaşabilir.

Takım oyunu güçlendikçe, kurulan ilişkiler de daha güçlü ve sürdürülebilir olacaktır.

  • DİJİTALSATİNALMA
  • ELEKTRONİKSATİNALMA
  • SATİNALMA
  • SATİNALMADEPARTMANİ
  • TEDARİKCİ
  • TEDARİKZİNCİRİ
  • TEDARİKCİYONETİMİ
blogCardImage

Merhaba,

Satın alma ve satış profesyonelleri için Taahhüt Blog yayında! Ticaret, stratejik satın alma ve e-ihale dünyasından bilgiler, yenilikler, haberler ile sizinleyiz.

satin alma yoneticilerinin oncelikleri

Satın Alma Yöneticilerinin Öncelikleri

DEVAMINI OKU
PAYLAŞ
0 YORUM
0 YORUM
imageCard

Merhaba,

Satın alma ve satış profesyonelleri için Taahhüt Blog yayında! Ticaret, stratejik satın alma ve e-ihale dünyasından bilgiler, yenilikler, haberler ile sizinleyiz.

imageCard

Satın Alma Yöneticilerinin Öncelikleri

DEVAMINI OKU