Taahhüt Blog

Taahhüt Blog

Satın Alma Yöneticilerinin Öncelikleri

writer_avatar Taahhut.com, 01 Eylül 2021
satin alma yoneticilerinin oncelikleri

Bir organizasyonda tüm diğer yöneticiler gibi, satın alma yöneticilerinin de önceliklerini doğru belirlemeleri önemlidir. Bu öncelikler, zaman içinde ve şirketin ihtiyaçlarına göre değişiklik gösterebilir. Bununla birlikte, bir satın alma yöneticisinin öncelikleri, bir bütün olarak işletmenin temel öncelikleri ile doğrudan bağlantılı olmalıdır. Satın alma organizasyonlarının sık sık sorun yaşadığı noktalar, işin öncelikleriyle uyumlu olmayan noktalardır.

Peki, satın alma yöneticileri şirketlerinin ihtiyaçlarına ve hedeflerine etki edemez mi? Satın alma yöneticileri, başka bir deyişle CPO’lar, aynı zamanda değişimlere ön ayak olan stratejik yöneticilerdir. Bu sebeple, sadece kendilerinden beklenen görevleri yerine getirmekle kalmazlar. Fakat, şirketin ihtiyaçlarının çok uzağında hedefler belirlemekten kaçınmaları önerilmektedir. 

McKinsey & Company tarafından 2021’de yapılan “Your first 100 days as CPO  (CPO olarak ilk 100 gününüz)” araştırmasına göre satın alma yöneticileri görevlerine başladıktan sonra ilk olarak;

-Şirketin güçlü yanları, zayıf yönleri ve şirkete değer yaratma fırsatları hakkında temel bir anlayış geliştirmeyi hedefliyor.
-İhtiyaçlarını ve önceliklerini anlamak için dahili iş paydaşları, dış paydaşlar ve çözüm ortaklarıyla proaktif olarak iletişim kuruyor.
-Yaratacağı etkiye odaklanıyor; bir bütün olarak işletmeye daha fazla değer katma potansiyelini göstermeye çalışıyor.

Satın Alma Yöneticilerinin Başarı Hedefleri

Şirketlerin temel hedefleri baz alındığında, 3 tip organizasyondan söz edebiliriz. Bunlar; hızlı büyüme sürecinde olanlar, mevcut durumunu korumayı hedefleyenler ve pandemi koşulları nedeniyle ortaya çıkan “yeni normal”e uyum sağlamaya çalışanlar olarak sıralanabilir. 

CPO’lar önceliklerini ve hedeflerini belirlerken, bünyesinde yer aldıkları şirketin bu 3 tipten hangisi olduğunu göz önünde bulundurmalıdır. Örneğin, ayakta durmaya ve varlıklarını korumaya çalışan bir kuruluş için satın alma yapılıyorsa, CPO’nun önceliği sürdürülebilir maliyet tasarrufu olabilir. Eğer şirket büyüme aşamasında ise, o zaman bu büyümeyi teşvik edecek bir satın alma stratejisi oluşturulabilir.

CPO’ların Ajandasında Neler Yazıyor?

Satın alma yöneticilerinin maliyet tasarrufu, risk yönetimi, gelişmiş tedarikçi ilişkileri gibi temel öncelikleri her zaman ajandanın ilk sayfalarında olsa da, günümüz koşulları farklı öncelikleri de ortaya çıkardı. Taahhüt Blog’da yayınlanan “Satın Alma ve Tedarik Alanında 2021 Öngörüleri ” yazımızda detaylarını bulabileceğiniz bu yeni eğilimlerden en önemlisi teknolojiye yatırım.

Satın alma süreçlerinin daha şeffaf yürütülmesi, verilerin ve raporların daha ulaşılabilir olması, hızlı sonuç alma ve sürdürülebilir tasarruf gibi sebeplerle elektronik satın almaya geçiş, artık ertelenmemesi gereken önceliklerden biri durumunda.

Önümüzdeki dönemde, satın alma yöneticilerinin temel önceliklerini de hayata geçirmelerinin anahtarı dijital dönüşüm olacak.


  • DİJİTALSATİNALMA
  • ELEKTRONİKSATİNALMA
  • SATİNALMA
  • STRATEJİKSATİNALMA
  • SATİNALMADEPARTMANİ
  • SATİNALMAYONETİCİLERİ
blogCardImage

Merhaba,

Satın alma ve satış profesyonelleri için Taahhüt Blog yayında! Ticaret, stratejik satın alma ve e-ihale dünyasından bilgiler, yenilikler, haberler ile sizinleyiz.

satin alma denetimi

Satın Alma Denetimi Nasıl Yapılır?

DEVAMINI OKU
imageCard

Merhaba,

Satın alma ve satış profesyonelleri için Taahhüt Blog yayında! Ticaret, stratejik satın alma ve e-ihale dünyasından bilgiler, yenilikler, haberler ile sizinleyiz.

imageCard

Satın Alma Uzmanları ve Tedarikçiler Aynı Takımda mı?

DEVAMINI OKU