Taahhüt Blog

Taahhüt Blog

Satın Alma Denetimi Nasıl Yapılır?

writer_avatar Taahhut.com, 11 Ağustos 2021
satin alma denetimi

Satın alma kararlarının, bir işletmenin envanter kontrolü ve doğru envanter stok seviyelerinin korunması üzerinde doğrudan etkisi vardır. İyi bir satın alma yönetimi, stoklama maliyetlerini düşürmek ve envanter seviyelerinin zamanında yenilenmesini sağlamak için satın alma ve envanter kontrol süreçlerini kolaylaştırır.

Satın alma yönetiminin kritik bir parçası, satın alma denetimidir. Satın alma denetimi, olası risk değerlendirmelerini ve tüm tedarik işlemlerinin kontrolünü kapsar.

Her büyüklükteki işletme için, başarılı bir iş kurmanın ve sürdürmenin bir parçası, iç kontrollerini geliştirmek ve tutarlı bir şekilde uygulamaktır. Bu, özellikle gereksiz masraf ve tehlikeli seviyelerde riske maruz kalmadan satın alma süreçlerini yürütebilmek için önemlidir.

Satın Alma Denetiminde Önemli Adımlar

1-İş harcamaları ile özel harcamalar ayrı tutulmalıdır.

Bu nokta, çok temel bir iş prensibi gibi gözükebilir. Ancak, özellikle küçük işletme sahiplerinin sıkça düştüğü bir hatadır. Eğer bu konuya dikkat edilmezse, masrafları hesaplamak gittikçe daha da zorlaşabilir.

2-Ekibinizden birini yetkilendirin.

Satın alma denetimine bir proje yönetim süreci olarak yaklaşmak gerekir. Bu bakımdan bir proje yöneticisine yetki vermek, denetimin daha sorunsuz yapılabilmesi için fayda sağlar. Bu kişi, denetim adımlarını belirleyecek; aynı zamanda envanter yönetimi, tedarikçi seçimi, alımlar, alımların denetimi ve ödemelerin takibinden sorumlu olacaktır.

Satın alma süreci sonuçlandıktan sonra, yetkili proje yöneticisi bir durum raporu hazırlayarak paylaşmalıdır. 

3-Envanterinizi kontrol edin. 

Siparişi veren kişinin mevcut envanteri kontrol etmesi gereklidir. Satın alma sürecinde iç kontrollerin oluşturulması, bir envanter yönetim sistemi oluşturmaya bağlıdır.

4-Şirketiniz için resmi bir satın alma politikası oluşturun. 

Ekibinizden kimin satın alma yetkisine sahip olacağına karar vermek, sözleşme şartlarını, tedarikçi değerlendirme kriterlerini ve kalite kontrol yöntemlerini belirlemek sizin görevinizdir. Bu kuralları uygun gördüğünüz şekilde değiştirebileceğinizi ve güncellemeniz gerektiğini unutmayın. 

5-Büyük veya tekrarlanan satın almalar için bir istisna yapın. 

Bu gibi durumlarda, satın alma siparişi yerine bir sözleşme hazırlayabilirsiniz. Bunu yapmak, alımın miktarı veya "sık alıcı" indirimleri için pazarlık yapmanıza yardımcı olabilir. Tedarikçi firmalar, bu tür anlaşmalar yapmaya çoğunlukla sıcak bakmaktadır.

6-Tedarikçilerinizi akıllıca seçin. 

Tedarikçilerinizin sadece fiyatlarını ve indirimlerini değil, aynı zamanda ödeme ve kredi koşullarını, iade politikalarını, kalite belgelerini de karşılaştırın. Fiyat Dışı Unsurlar (FDU) hakkında detaylı bilgiyi Taahhüt Blog’da bulabilirsiniz.

  • DİJİTALSATİNALMA
  • ELEKTRONİKSATİNALMA
  • SATİNALMA
  • TEDARİKCİ
  • SATİNALMADENETİMİ
  • SATİNALMAYONETİMİ
blogCardImage

Merhaba,

Satın alma ve satış profesyonelleri için Taahhüt Blog yayında! Ticaret, stratejik satın alma ve e-ihale dünyasından bilgiler, yenilikler, haberler ile sizinleyiz.

satin almanin tarihi

Satın Almanın Tarihi ve Dönüşümü

DEVAMINI OKU
imageCard

Merhaba,

Satın alma ve satış profesyonelleri için Taahhüt Blog yayında! Ticaret, stratejik satın alma ve e-ihale dünyasından bilgiler, yenilikler, haberler ile sizinleyiz.

imageCard

Satın Alma Yöneticilerinin Öncelikleri

DEVAMINI OKU