Taahhüt Blog

Taahhüt Blog

Satın Alma ve Tedarik Ekipleri Evden Çalışabilir mi?

writer_avatar Taahhut.com, 24 Şubat 2021
satıin alma ekipleri evden calisma

“Uzaktan çalışma (remote working)” kavramı uzun yıllardır global iş çevrelerinin gündeminde. Uzaktan çalışmanın verimliliği ve gerektirdiği altyapısal değişiklikler çokça konuşuluyor ve araştırılıyor.

Covid-19 pandemisiyle birlikte uzaktan çalışma pek çok sektörde ve işyerinde zorunlu bir tedbire dönüştü. Üstelik, ofis dışında çalışmak için sosyal alanları kullanma olanağının ortadan kalkmasıyla, artık sadece “evden çalışma” kavramından bahsedebiliyoruz.

Bu süreç satın alma ve tedarik alanında çalışan pek çok şirketi etkiliyor. Çoğu zaman farklı ekiplerin birlikte çalışmasını, yoğun insan ilişkilerini ve iletişimi gerektiren satın alma için uzaktan çalışma ne ifade ediyor?

Satın alma ekipleri doğru bir strateji izleyerek, yeni koşullara adapte olabilir ve belki de, krizi fırsata dönüştürebilir.

Satın Almanın Uzaktan Çalışmaya Uyum Sağlaması

Tedarik sürecinde uzaktan çalışma ile ortaya çıkan sorunların çoğu, insan hatası veya yeterince verimli olmayan bir süreç yönetiminden kaynaklanır. Bu sorunlar, iyi iletişim ve uygun dijital araçları kullanarak aşılabilir.

Önerilen adımlar şunlardır:

E-Satınalmaya Geçin

Şirket evrakları ve kalite belgeleri gibi dokümanların takibi, bir e-satınalma platformu üzerinden işlem yaparken çok daha kolaydır. Ayrıca, dijital çözümler iş akışının belirsiz olmasına izin vermez. Bir tedarik sürecinde hangi aşamada olunduğu taraflar için nettir.

E-satınalma ve e-ihale platformlarının daha verimli satın almaya olanak tanıdığı da göz önüne alınmalıdır. Eğer satın almada dijital dönüşüme çoktan başlanmadıysa, pandemi dönemi bunun için bir fırsat olabilir.

Doğru Araçlara Yatırım Yapın

İş alanı satın alma ve tedarik olsun olmasın, uzaktan çalışan ekipler için bir takım dijital araçlar oldukça gereklidir. Bunlardan en temel olanları kurumsal sohbet uygulamaları, video konferans programları ve kaynak paylaşım uygulamalarıdır.

Şirket içi sohbet yapılabilen uygulamalar hem iletişimin akıcı olarak devam etmesini sağlar hem de çoğu durumda çalışanlara zaman kazandırır.

Modern ve yenilikçi işletmeler için çözüm ortakları, tedarikçiler, dahili ekipler, yatırımcılar ve müşterilerle kaliteli ilişkiler kurmak ve sürdürmek çok önemlidir. Video konferans programları üretkenliği artırır, zaman kazandırır, seyahat masraflarını azaltır ve genel olarak işbirliğini destekler. Özellikle yüz yüze toplantıların yapılamadığı durumlarda, video konferans teknolojisi kurtarıcı olmaktadır.

Yakın zamana kadar, çoğu kuruluş git gide artan dosya yığınlarını depolamak için şirket içi sunuculara güveniyordu. Günümüzde verileri bulut sunucularında çevrimiçi depolamak, sınırsız depolamaya izin verdiği için giderek daha yaygın hale geliyor. Dahası, verilere dünyanın her yerinden kolayca erişilebiliyor.

Kaynak paylaşım uygulamalarının faydaları arasında bulut depolama yoluyla dosya kurtarma, yedekleme, saldırılara ve donanım arızalarına karşı koruma, maliyet tasarrufu, tedarikçiler ve iş arkadaşlarıyla kolay paylaşım ve birden fazla kişinin dosyaları düzenleyebilmesi yer alır.

Zorluklar Birlikte Aşılabilir

Sonuç olarak; satın alma ekipleri, ilk etapta evden çalışmaya geçişi zor bulabilir. İş hayatı-özel hayat dengesini kurarken bocalamak ve ekipten kopmuş gibi hissetmek olası senaryolar. Ancak yeni dijital araçlar, yenilenen süreçler, iyileştirilmiş iletişim akışları ve doğru bir bakış açısı ile satın alma ekipleri yakında bunun e-satınalmanın geleceğini yeniden düşünmek için bir fırsat olduğunu göreceklerdir.

Taahhut.com’un e-satınalma ve e-ihale süreçleri için sunduğu çözümleri incelemeyi unutmayın.

"Taahhut.com Satın Alma Yöntemleri" blog yazımızı inceleyebilirsiniz.

 

  • DİJİTALSATİNALMA
  • DİJİTALLESME
  • ELEKTRONİKSATİNALMA
  • PANDEMİ
  • SATİNALMADEPARTMANİ
  • HOMEOFFİCE
blogCardImage

Merhaba,

Satın alma ve satış profesyonelleri için Taahhüt Blog yayında! Ticaret, stratejik satın alma ve e-ihale dünyasından bilgiler, yenilikler, haberler ile sizinleyiz.

satin almada 2021 ongoruleri

Satın Alma ve Tedarik Alanında 2021 Öngörüleri

DEVAMINI OKU
imageCard

Merhaba,

Satın alma ve satış profesyonelleri için Taahhüt Blog yayında! Ticaret, stratejik satın alma ve e-ihale dünyasından bilgiler, yenilikler, haberler ile sizinleyiz.

imageCard

Tedarik Zincirinde “Kamçı Etkisi” Nedir?

DEVAMINI OKU