Taahhüt Blog

Taahhüt Blog

Satın Alma ve Tedarik Alanında 2021 Öngörüleri

writer_avatar Taahhut.com, 24 Şubat 2021
satin almada 2021 ongoruleri

Geride bıraktığımız 2020 yılının anahtar sözcüğü “belirsizlik” ise, 2021 için “uyum yeteneği” yılı demek yanlış olmaz. Ülke ekonomileri düzelme yoluna girdikçe, bazı sektörler 2020 öncesi operasyonlarına geri dönecek. Ancak satın alma ve tedarik ekipleri için “yeni normale” uyum sağlamak biraz zaman alabilir.

Baktığımız her yerde, tedarik zincirlerinde kesintiler söz konusu. Havayolları ve oteller düşük kapasitede çalışıyor. Perakende sektörü fiziksel mağazaları kapatarak, e-ticaret operasyonlarını oluşturuyor. Kimi bölgelerdeki marketlerde başta temizlik malzemesi olmak üzere pek çok ürünün bulunamadığı veya zor bulunduğu görülüyor. Büyük ve küçük, yeni kurulan ya da köklü birçok işletme kapılarını sonsuza kadar kapatıyor.

Peki, böylesi koşullarda satın alma ve tedarik profesyonellerinin izlemesi gereken trendler neler olacak?

Öncelik Teknoloji

Şirketler, tedarik ihtiyaçlarını karşılamanın yeni yollarını bulmaya çalışırken aynı zamanda, operasyonlarında daha fazla şeffaflık sağlayan teknolojik çözümlere yatırım yapabilir. Pandemi süreci, tedarik zincirindeki ortaklarına ait yeterli veriye sahip olmayan işletmeleri daha fazla zorlamış gibi görünüyor.

Araştırmalara göre, 2021’de satın alma uzmanları risk yönetimi çözümlerine öncelik vermeyi planlıyor. Bu noktada, data ve teknoloji alanındaki yatırımlar sürece katkı sağlayacak.

Lojistik Operasyonlarda Esneklik

Günümüz tedarik zincirinde düzgün işleyen bir sürece sahip olmak yeterli değil, tedarik zincirlerinin esnek ve dış etkilere duyarlı olması gerekli hale geldi. Bunun sonucunda, satın alma ve tedarik yöneticileri lojistikte daha esnek bir yaklaşımın benimseneceğini öngörüyor. Bu yaklaşım, şirketlerin gelen talebi karşılamak için genişlemelerine veya küçülmelerine olanak tanır.

Satın Alma Uzmanları Sürücü Koltuğunda

Satın alma ekipleri, maliyetleri en aza indirmenin yanı sıra, her zaman riski azaltmada da rol oynamıştır. 2020'de tedarik süreçlerindeki aksamalar nedeniyle, bu sorumluluklarını çok daha büyük başarıyla yerine getirdiler. Pandemi geride kaldıktan sonra bile bu durum devam edecek.

2021’de satın alma ekipleri, şirketlerinin daha iyi kaynak bulma, daha verimli satın alma yapma ve başarılı müzakereler yoluyla ayakta kalmasına ve gelişmesine yardımcı olmak için yenilikçi yöntemler keşfetmek zorunda.

Satın alma, şirket hedefleriyle paralel hareket ederek, uzun vadede karlılığın ve büyümenin sürücü koltuğunda olacak.

Tedarikçiler İle Daha Yakın İlişkiler

Tedarikçiler hakkında daha derin bilgi, gelecekte satın alma profesyonelleri için kritik öneme sahip olacak. Üst düzey yöneticiler, satın alma ekiplerinin süreçteki riskler konusunda daha kapsamlı bir anlayışa sahip olmasını ve beklenmedik aksaklıklara çözüm bulmak için tedarikçilerle birlikte çalışmasını bekleyecek.

Bu da, bilgi akışının daha şeffaf olduğu, ölçülebilir ve raporlanabilir kriterlere göre karar alınan ve belirli bir stratejiye dayanan satın alma süreçlerine sahip olmayı gerektirmekte.

Daha Gelişmiş Beceriler

2019'da araştırma şirketi Gartner, 2021 yılına kadar çoğu satın alma personelinin "inovasyonu ve büyümeyi gerçekleştirmek" için ilave iş becerilerine, dijital ve analitik yeteneklere ihtiyaç duyacağını öngören bir araştırma yayınlamıştı. Bu tahminin isabetli olduğunu söylemek mümkün.

Pandemi sürecinde satın alma ve envanter operasyonlarına rehberlik etmek, güçlü iletişim becerileri gerektiriyor. Satın alma ekiplerinin tedarikçilerle sürekli iletişimde olması ve aynı zamanda, stratejilerini şirket içindeki paydaşlarına iletmeleri önem arz ediyor.

Sadece insan ilişkileri düzeyinde değil, teknik anlamda da beklentiler çeşitleniyor. Kuruluşlar, satın alma departmanlarından bir dizi yeni teknolojide uzmanlaşmasını ve dijital dönüşüm konusunda öncülük etmelerini bekleyecek. Bu durum, süreçlerin otomasyonu, makine öğrenimi, yapay zeka, planlama ve veriye dayalı analizi içerecek. Bu becerilere sahip profesyoneller yüksek talep görecek.

 

 

  • ESATİNALMA
  • DİJİTALSATİNALMA
  • DİJİTALLESME
  • ELEKTRONİKSATİNALMA
  • STRATEJİKSATİNALMA
  • SATİNALMADEPARTMANİ
  • TEDARİKZİNCİRİ
blogCardImage

Merhaba,

Satın alma ve satış profesyonelleri için Taahhüt Blog yayında! Ticaret, stratejik satın alma ve e-ihale dünyasından bilgiler, yenilikler, haberler ile sizinleyiz.

satin alma trendleri

2021'de İzlenmesi Gereken 8 Trend

DEVAMINI OKU
imageCard

Merhaba,

Satın alma ve satış profesyonelleri için Taahhüt Blog yayında! Ticaret, stratejik satın alma ve e-ihale dünyasından bilgiler, yenilikler, haberler ile sizinleyiz.

imageCard

Satın Alma ve Tedarik Ekipleri Evden Çalışabilir mi?

DEVAMINI OKU