Taahhüt Blog

Taahhüt Blog

Satın Alma Yaparken Tasarruf Etmenin Yolları

writer_avatar Taahhut.com, 13 Ocak 2021
Satin alma yaparken tasarruf etmek

 

Satın alma profesyonelleri, maliyetleri azaltma konusunda daima belirli bir baskı altındadır. Bu baskı, rapor verdiği daha üst kademedeki firma yetkililerinden gelebilir. Öte yandan, satın alma yapan kişi firma sahibi ise, maliyetleri düşürme sorumluluğunu üzerine alacak ve şirketi için en kazançlı çözümlere yönelecektir.

Günümüzde, teknoloji sayesinde satın alma yaparken etkin ve süreklilik arz edecek şekilde tasarruf edebilmek mümkün hâle geldi.  Elektronik satın alma platformları, maliyet düşürme ve hızlı yatırım getirisi sağlayarak satın alma profesyonellerine yardımcı oluyor.

Satın alma sürecinin odağında, giderlerin büyük kısmını oluşturan operasyonel harcamalar öne çıkar. Geleneksel olarak basılı belgelerle, e-posta/telefon trafiğiyle ve yüz yüze yürütülen satın alma süreçlerinin verimlilik kaybına ve maliyetlerde artışa neden olduğu görüldükçe, e-satınalma platformlarının kullanımı da her geçen gün artmaya başladı.

Peki E-satınalma yaparken nasıl tasarruf edilir?

E-satınalma Yaparken Maliyet Tasarrufu Nasıl Sağlanıyor?

Elektronik satın alma platformlarını tercih eden şirketlerin 3 temel motivasyonu olduğundan söz edilebilir:

  • Daha verimli satın alma süreçleri,
  • Görünür, şeffaf ve raporlanabilir olması,
  • Kolay ve hızlı satın alma.

Belirli bir satın alma stratejisi doğrultusunda, e-satınalma platformları üzerinden işlem yapmak ölçülebilir bir maliyet tasarrufu olanağını da beraberinde getirmekte. Harcamaların daha şeffaf ve görünür olması, kurumsal maliyetler üzerindeki kontrolü artırmaya yardımcı olur.

Öncelikle, satın alma yaparken tedarikçi firmalardan beklentiler standart bir şekilde oluşturabilir; istenilen belgeler, sertifikalar, referanslar, teslimat özellikleri vb. bilgiler her tedarikçiden hızlı ve kolay bir biçimde toplanabilmekte. Böylece, hem zaman kazanmak hem de yoğun bir iletişim trafiğinden kurtulmak mümkün.

Üstelik, kurum ve kuruluşların sahip oldukları tedarikçi ağları aynı platformda bir araya getirilebilir. Bu sayede, hem seçilen tedarikçilerle adil bir rekabet ortamında çalışma, hem de satın alma sürecindeki iletişim yoğunluğundan kurtulma imkânı oluşacak. Ayrıca tedarikçileri önceden belirlenmiş standart kriterlere göre değerlendirebilme fırsatı doğacağı gibi, geçmişte alınan tekliflere kolaylıkla ulaşarak, firmalar için katma değer anlamına gelen kurumsal hafıza (satın alma departmanının kurumsal hafızası) korunabilir.

Firmalara ciddi oranlarda maliyet tasarrufu sağlayabilen bir diğer yol ise E-ihale. Özellikle, arzın talebi aştığı durumlarda e-ihale sistemini kullanmak en uygun fiyatlara ulaşmayı kolaylaştırmaktadır.

Satın alma süreçlerinin ölçülebilir ve sistematik olması, daha verimli planlamayı da beraberinde getirmektedir. Taahhut.com’un sunduğu esnek fiyat dışı unsurlar (FDU) altyapısı sayesinde detaylı ve teknik satın almalar daha kolay sonuçlandırılabilir, getirisi daha yüksek ve raporlanabilir kriterlere dayanan kararlar alınabilir.

Ayrıca, Taahhut.com entegrasyon gerektirmeyen altyapısı sayesinde, IT gibi farklı bir departmandan desteğe ihtiyaç duymadan kolayca kullanılabilir. Böylece, siz de firma için katma değeri daha yüksek işlere yönelebilir, iş verimliliğinizi de artırabilirsiniz. Bunun yanı sıra, firma içindeki son kullanıcılar yani tedarik edilen mal ve hizmetleri kullanacak olan ekipler, eğer istenirse, basit veya tek seferlik satın alma süreçlerini kendileri yürütebilir. Böylelikle, satın alma profesyonelleri, şirket için değer yaratan stratejik satın alma çalışmaları için daha fazla zaman bulabilmektedir. 

Elektronik satın almada en iyi performansı gösteren firmalar, uzun vadeli ve iyi tasarlanmış satın alma stratejilerine sahiptir. Bu stratejiler genellikle çeşitli fazlara ayrılarak uygulanmaktadır ve önceki fazlardan çıkarılan sonuçlar, stratejinin gelişmesine ışık tutmaktadır. Sürdürülebilir ve verimli bir satın alma stratejisi oluşturmak için blogumuzda yer alan “Stratejik Satın Alma Nedir ve Nasıl Yapılır?” konulu yazımıza göz atabilirsiniz.

 

  • ESATİNALMA
  • DİJİTALSATİNALMA
  • DİJİTALLESME
  • ELEKTRONİKSATİNALMA
  • STRATEJİKSATİNALMA
  • EİHALE
  • TASARRUF
blogCardImage

Merhaba,

Satın alma ve satış profesyonelleri için Taahhüt Blog yayında! Ticaret, stratejik satın alma ve e-ihale dünyasından bilgiler, yenilikler, haberler ile sizinleyiz.

stratejik satin alma

Stratejik Satın Alma Nedir ve Nasıl Yapılır?

DEVAMINI OKU
imageCard

Merhaba,

Satın alma ve satış profesyonelleri için Taahhüt Blog yayında! Ticaret, stratejik satın alma ve e-ihale dünyasından bilgiler, yenilikler, haberler ile sizinleyiz.

imageCard

Etkili Bir Satın Alma Departmanı Nasıl Kurulur?

DEVAMINI OKU