Taahhüt Blog

Taahhüt Blog

Elektronik Satın Alma Yaparken Hacim Önemli mi?

writerAvatar Taahhut.com, 11 Eylül 2020
headerImage

Kurumsal bir firmada satın alma yöneticisi ya da satın almalarla direkt olarak ilgilenen firma sahibi konumunda olabilirsiniz. Türkiye’de ve dünyada elektronik satın almaya doğru hızlı bir geçiş süreci yaşanmakta olduğunu büyük olasılıkla gözlemliyorsunuz.

E-satınalmanın sağlayacağı zaman ve maliyet tasarrufunun yanı sıra, ortak bir tedarikçi havuzuna erişim, satın alma süreçlerinin daha hızlı, şeffaf ve raporlanabilir olarak sürdürülmesi gibi gözardı edilemeyecek avantajlara kavuşmayı planlıyor olabilirsiniz. Bu noktada, sizi durduran teknik nedenler olabileceği gibi, “Düşük hacimli satın alma yapıyorum, e-satınalma platformları ile çalışmaya gerçekten ihtiyacım var mı?” diye düşünebilirsiniz. Düşük hacimli satın almalarda, yukarıda bahsi geçen avantajları elde etmek mümkün mü? Hacim düştükçe fiyat yükselmez mi?

Tüm bu sorulara birlikte yanıt bulmaya çalışalım.

Geleneksel Satın Alma ve Elektronik Satın Alma Arasındaki Farklar

Satın almada hacim konusunu tartışırken, en belirleyici olan geleneksel satın alma yöntemlerini mi yoksa elektronik satın alma yapmayı mı tercih ettiğinizdir.

Eğer geleneksel satın almayı devam ettiriyorsanız, satın alma hacminiz alacağınız teklifleri doğrudan etkilemektedir. Hacim arttıkça fiyatın düştüğü alışılmış model sürmektedir.  Satın almaya yönelik geleneksel yaklaşım, bu sürece daha kısa vadeli yaklaşarak, stratejiye odaklanmayı geri plana alır, dolayısıyla önemli tasarruflar ve kâr sağlamak güçleşir.

Dijital bir platform ile şirketler, stratejik tedarikçi kaynakları, daha iyi yönetim ve harcama görünürlüğü ile finansal hedeflerine daha kolay ulaşabilirler.

Bir e-satınalma platformu kullanarak, satın alma süreçlerinizi yönetiyorsanız, platformun sunduğu altyapı esnekliği sayesinde her hacimde satın almayı maliyetlerden tasarruf ederek gerçekleştirebilirsiniz. Kullandığınız e- satınalma veya e-ihale platformunun güvenilir ve ortak bir tedarikçi havuzuna erişim sağlaması pek çok alım kaleminde rekabeti canlı tutmanızı sağlayacaktır. Özellikle, Taahhut.com ile çalışıyorsanız, fiyat ve fiyat dışı unsurları (FDU) birlikte değerlendirmek, gerektiğinde raporlamak, kıyaslamak ve en efektif tercihi yapmak için elinizde önemli bir araç vardır. Bu noktada satın alma hacminizden bağımsız olarak, aradığınız tedarikçi firmalara ve uygun fiyat tekliflerine ulaşabilirsiniz.

Elektronik ihale altyapısı, uzun ve yorucu pazarlık süreçlerini ortadan kaldırır ve rekabetçi fiyatlara erişiminizi kolaylaştırır.

Her Satın Almada Zaman ve Maliyet Tasarrufu

Genellikle, firmaların e-satınalma çözümlerini hayata geçirmesinin ana motivasyon kaynağı tasarruftur. “Understanding E-procurement: Qualitative Case Studies” adlı makaleye göre, elektronik satın alma yöntemleri, geleneksel satın almaya göre %65 maliyet tasarrufu sağlamaktadır. Çalışanların firma için katma değeri daha yüksek işlere yönlendirilebilmesi, satın alma hacimlerinin yükselmesi ve elektronik satın alma platformu üzerinden oluşturulan güven ilişkisi sayesinde tedarikçilerin fiyatlarında daha fazla indirime gitmesi gibi nedenler bunda etkili olmaktadır. Yine aynı araştırmaya göre, firmaların %42’si e-satınalmanın getirdiği tasarrufu, daha az evrak işi olmasına bağlamıştır ki bu da, daha az hataya yer bırakan, daha efektif satın alma süreci anlamına gelmektedir.

E-satınalma, uygun fiyatlara ulaşma dışında da çeşitli maliyet tasarruflarını beraberinde getirir. Örneğin, Taahhut.com’a ilk yatırım ve entegrasyon maliyeti olmadan kayıt olunabilir. Alım/İhale ilanından başlayarak seçilen tedarikçiyle yapılacak sözleşme aşamasına kadar tüm süreçlerinizi yönetmek ve geçmiş alımlarınızı takip için yalnızca bir web tarayıcısı ve internet bağlantısı yeterli olacaktır. Bu sayede, IT yatırımı, entegrasyon giderleri, departman/kullanıcı eğitimleri, sistem bakım masrafları ve diğer dolaylı maliyetler tamamen bertaraf edilebilmektedir. Satın alma hacminizin büyüklüğü ne olursa olsun, her satın alma operasyonunda zamandan ve maliyetten tasarruf etmek bir avantajdır. Taahhut.com gibi bir e-satınalma platformu üzerinden gerçekleştirilen satın alma operasyonları firmanızın bu avantajdan yararlanmasını sağlayacaktır. E-satınalma ve e-ihale süreci sizin tarafınızdan kurgulanır, işletilir ve hızlı bir biçimde sonuçlandırılır.

Kısaca, e-satınalma, her hacimde satın almanın yapılabilmesine, daha geniş tedarikçi seçeneklerine, daha düşük maliyetlere, daha az evrak işi ve daha düşük yönetim maliyetlerine izin verir. 

 

  • ESATİNALMA
  • DİJİTALSATİNALMA
  • DİJİTALLESME
  • EİHALE
  • B2B
  • ELEKTRONİKSATİNALMA
  • SATİNALMA
blogCardImage

Merhaba,

Satın alma ve satış profesyonelleri için Taahhüt Blog yayında! Ticaret, stratejik satın alma ve e-ihale dünyasından bilgiler, yenilikler, haberler ile sizinleyiz.

blogCardImage

Pandemi Sürecinde Hızlanan Dijital Satın Alma Dönüşümü

DEVAMINI OKU
imageCard

Merhaba,

Satın alma ve satış profesyonelleri için Taahhüt Blog yayında! Ticaret, stratejik satın alma ve e-ihale dünyasından bilgiler, yenilikler, haberler ile sizinleyiz.

imageCard

Pandemi Sürecinde Hızlanan Dijital Satın Alma Dönüşümü

DEVAMINI OKU