Taahhüt Blog

Taahhüt Blog

Dijital Satın Almanın Yöntemleri ve Avantajları

writerAvatar Taahhut.com, 11 Eylül 2020
headerImage

Satın alma süreci, diğer görevlerin yanı sıra çok sayıda evrak, müzakere, uzun pazarlık süreçleri ve teklif tartışmalarını içeren çok karmaşık bir süreçtir. Bu nedenle, verimsizliklere neden olabilecek zaman kayıpları yaşanabilir. Satın alma ve tedarik süreçlerinin dijitalleşmesi, bu süreci çok daha kolay ve anlaşılır hale getirerek herhangi bir ölçekte veya sektörde bir şirket için maliyet tasarrufu sağlıyor.

McKinsey ve Company tarafından yapılan bir araştırma, satın alma işlemi için kaynakta yer alan miktarın %60'ının mevcut dijital teknoloji kullanılarak otomatik hale getirilebildiğini gösteriyor. Bahsedilen operasyonlar, sipariş ve fatura işlemlerinden tedarikçi seçimi ve performans yönetimine kadar uzanıyor.
Dijitalleşmeyi uygulayan satın alma departmanları yıllık tasarruflarda yüzde 40 artış, işlemsel kaynak kullanımı için yüzde 30 ila 50 daha az zaman harcama ve değer kaybında yüzde 50 azalma bekliyor. Yöneticiler bu noktada, dijital satın almanın avantajlarını elde etmek ve rekabette temsil ettikleri firmaya avantaj sağlamak için bir “dijital pazar yeri”ne adım atmak konusunda kararlı olmalılar.

 

Dijital Satın Alma Yöntemleri


Dijital satın alma, verimliliği artırmak ve maliyetleri azaltmak için tekrarlanabilir görevleri otomatikleştirir; yapay zeka (AI) ve kullanımı kolay çevrimiçi araçlar aracılığıyla iş genelindeki paydaşları gerçek zamanlı bilgiler ve analizlerle donatır; günlük operasyonları ve karar verme süreçlerini destekleyen farklı veri (data) modelleri sunar. Böylece değerlendirme yapmak, karar vermek ve ikna etmek kolaylaşır.

Bir dijital satın alma stratejisi oluştururken, 4 temel noktayı göz önüne almalısınız:

Veri (Data): Elinizde neyi, ne kadara satın almayı plandığınız dışında, neden bu satın almayı gerçekleştirdiğinize ışık tutacak veriler olması avantajdır.

Planlama ve Öngörü: Satın alma yöneticileri, kullandıkları platformdan bekledikleri doğrudan tasarrufları, yalnızca mevcut satın alma yöntemleri ile elde edilebilecek dolaylı tasarrufları ve hata azaltma veya artan hız gibi niteliksel faydaları hesaplayarak yatırımın geri dönüşü için gerçekçi bir tahmin yapabilir. Örneğin, bir firmanın iş alanı, lokasyonu ve mevcut satın alma yönteminin verimliliği potansiyel yatırım getirisini (ROI) etkileyecektir.

Teknoloji: Taahhut.com gibi altyapısı güvenilir, şeffaf ve hızlı işlem yapmaya izin veren dijital platformlar tercih edilmelidir. Platformların size sağladığı avantajlar hakkında detaylı bilgi edinmenin yanı sıra, onları en efektif biçimde kullanmanızı sağlayacak bilgileri de mutlaka talep edin.

Kurallar ve Prosedürler: Ekibinizdeki diğer üyelerin, yeni sorumlulukları anlamasını sağlamak için güncellenmiş bir çalışma modeline karar verirken, kural ve prosedürlerin de gözden geçirilmesi gerekmektedir.

 

Dijital Satın Almanın Avantajları

Satın alma süreçlerini yönetmek hiçbir firma için kolay değildir. Uygun ve yüksek kalitede bir tedarikçi bulmakla ilgili çeşitli güçlükler satın alma profesyonellerini zorlamaktadır. Bu güçlüklerden en yaygın olanları; kalite, uyumluluk, teslimat gibi konularda alınan riskler, doğru tedarikçiyi belirleyip performansını takip etmek, ürünlerin kalitesi, fiyat ve teslim süresi gibi unsurları birlikte değerlendirmektir. Tüm bu süreci daha hızlı, şeffaf ve ölçülebilir bir şekilde yönetmek için elinizin altında, güvenilir ve yenilikçi bir dijital pazar yeri, Taahhut.com bulunuyor.

Dijitalleşen satın alma süreçleri;

 • Şirketlerin ortak bir tedarikçi havuzuna erişimini artırır,
 • Departmanlar arası bilgi alışverişini kolaylaştırır,
 • Standardizasyonu teşvik eder,
 • Şeffaflığı artırır,
 • Zaman kazandırır,

Sonuç olarak, maliyetleri düşürürken büyüme sağlar. Uygun bir dijitalleşme planı uygulandığında, profesyonellerin tüm bilgilere dijital bir biçimde her yerden erişebilmeleri mümkündür, bu da süreçle ilişkili riski azaltırken hızlı ve daha etkili bir karar alma süreci sağlar.

Satın almanın dijitalleşmesi yolculuğuna çıkmak günümüzde oldukça basitleşmiş durumdadır. Taahhut.com tarafından sunulan çözümler, ilk yatırım maliyeti olmaksızın, hiçbir entegrasyona ihtiyaç duymayan avantajlı yapısı ile kurulum, kullanım ve teknik destek için IT departmanlarına bağımlı değildir.

 

 • ESATİNALMA
 • DİJİTALSATİNALMA
 • DİJİTALLESME
 • EİHALE
 • B2B
 • ELEKTRONİKSATİNALMA
blogCardImage

Merhaba,

Satın alma ve satış profesyonelleri için Taahhüt Blog yayında! Ticaret, stratejik satın alma ve e-ihale dünyasından bilgiler, yenilikler, haberler ile sizinleyiz.

blogCardImage

Pandemi Sürecinde Hızlanan Dijital Satın Alma Dönüşümü

DEVAMINI OKU
imageCard

Merhaba,

Satın alma ve satış profesyonelleri için Taahhüt Blog yayında! Ticaret, stratejik satın alma ve e-ihale dünyasından bilgiler, yenilikler, haberler ile sizinleyiz.

imageCard

Pandemi Sürecinde Hızlanan Dijital Satın Alma Dönüşümü

DEVAMINI OKU